Porada

Samoobrona, czyli jak się skutecznie bronić.Samoobrona, czyli jak się skutecznie bronić.

Zastanówmy się czym jest samoobrona. Czesto lekceważona a tak bardzo przydatna w codziennym pełnym niebezpieczeństw zyciu. Kilka godzin tygodniowo poświeconych na treningi może sprawić że poczujemy się bezpiecznie.

Chcąc określić pojęcie samoobrona możemy napisać iż jest to ogół działań , które mają na celu obezwładienie złoczyńcy, przeciwnika. Słowem samoobrona nazywamy również sztukę walki, bez użycia broni lub używając przedmiotów z naszego codziennego otoczenia. Tej bez wątpliwości przydatnej wszystkim sztuki walki możemy nauczyć się w coraz to okazalszej ilości szkół prowadzących kursy samoobrony. Na tych kursach mamy możliwość nauczyć się zachowań ,które umożliwiają nam odparcie napaści osoby znacznie silniejszej.

Dużą popularnością cieszą się kursy samoobrony dla kobiet, jako że płeć piękna łatwiej staje się ofiarą napaści na tle rabunkowym czy seksualnym.   Skutecznie użyć nabyte umiejętności trzeba poświęcić wiele czasu na skrupulatny trening. Sztuka samoobrony nie jest prosta do opanowania po kilku lekcjach. Skuteczne odparcie ataku dokonanego poprzez zaskoczenia przez silniejszego, uzbrojonego i zdecydowanego napastnika jest czymś niezwykle trudną i wymagająca automatycznego wykonywania poznanych chwytów i zachowań.

Podstawą na kursach samoobrony jest przekazanie wiedzy jak skutecznie unikać zagrożenia, a także jaką postawę należy użyć w sytuacjach podwyższonego ryzyka po to by zmniejszyć zagrożenie, Podjęcie walki jest ostatecznością gdy nie mamy już innej możliwości ucieczki, po chwilowym unieszkodliwieniu przeciwnika należy bezzwłocznie zebrać się do ucieczki. W obronie przed napastnikiem możemy wspomóc się przedmiotami codziennego użytku takimi jak klucze, czy w przypadku pań ciężka torebka. Istnieje również wiele stworzonych do tego celów przedmiotów, takich jak pałki teleskopowe kastety, gazy pieprzowe czy paralizatory. Jedak przy użyciu tego typu sprzętu należy zachować szczególna ostrożność , aby nie przekroczyć granicy obrony osobistej i z ofiary nie stać się napastnikiem. Warto dodać , że w polskim prawie nie istnieje pojęcie samoobrona. Działania mające na celu ochronę przed napastnikiem noszą nazwę obrony koniecznej lub stanu najwyższej konieczności. W Kodeksie cywilnym występuje instytucja samopomocy