Porada

Rodzaje i funkcje oświetlenia we wnętrzachOświetlenie to istotny element wyposażenia wnętrz, który spełnia ważną rolę w każdym pomieszczeniu, zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną.  W naszych wnętrzach stosujemy różnego rodzaju lampy, jednak zazwyczaj decydujemy się na główne, centralne oświetlenie na suficie.Jak się okazuje dzięki nowoczesnym technologiom nie musimy się już ograniczać tylko do lampy sufitowej i ewentualnie kinkietów na ścianie, a oświetlić możemy dowolny element wystroju wnętrz.

Ostatnio bardzo popularne są listwy i taśmy ledowe, które mogą służyć do podświetlenia półek, witryn i innych mebli. Szczególnie funkcjonalne jest zastosowanie takiego rozwiązania w kuchni, pozwala ono bowiem oświetlić blat roboczy i ułatwić sobie tym samym przygotowywanie potraw, zwłaszcza jesienną i zimową porą, kiedy szybko robi się ciemno i centralne, sufitowe oświetlenie zazwyczaj nie wystarcza. W celu ułatwienia wykonywania prac kuchennych  coraz częściej podświetla się również wnętrze szuflad i szafek.

Innym przykładem ciekawego zastosowania lamp jest punktowe oświetlanie konkretnych elementów na ścianie – zdjęć, obrazów, grafik, plakatów. Można w ten sposób skutecznie wyeksponować to, co jest dla nas ważne.

Inwestorzy wykańczający i urządzający swoje domy mają duże pole do popisu w kwestii oświetlenia. Mogą zamontować specjalne oświetlenie w podłodze czy w schodach, co niewątpliwie doda uroku każdej inwestycji budowlanej.

Nie można też zapominać o czysto dekoracyjnym charakterze niektórych lamp dizajnerskich. Oczywiście ich zadaniem jest dawanie światła, ale nie ulega wątpliwości, że mają się wyróżniać we wnętrzu i nadawać mu pazura. Wykorzystując tego rodzaju lampy, trzeba wykazać się ostrożnością i nie przedobrzyć w urozmaicaniu wnętrza niekonwencjonalnymi egzemplarzami lamp.

Przy tak ogromnym wyborze oświetlenia, z jakim mamy do czynienia w sklepach tradycyjnych i w internecie,  z pewnością nikt nie może powiedzieć, że nie znalazł tego, czego szuka. Nie trzeba się też martwić kosztami, ponieważ z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie, takie jak LED. Żarówki tego typu są energooszczędne i bezpieczne w użytkowaniu, dają też różne odcienie i barwy światła, więc możliwości ich zastosowań są bardzo rozległe.

Wybierając oświetlenie do swojego domu, warto zadbać o spójność wszystkich elementów. Nie znaczy to oczywiście, że trzeba kupować lampy z tej samej serii, bo może to przynieść efekt sklepowy, ale mimo wszystko charakter lamp pojawiających się w danym pomieszczeniu powinien ze sobą korespondować. Jeśli decydujemy się na nowoczesne, techniczne  oświetlenie sufitowe, nie zestawiajmy tego z lampą witrażową czy mosiężną.