Porada

Restrukturyzacja zamiast upadłości – jak wyciągnąć firmę z kryzysu?



Restrukturyzacja zamiast upadłości – jak wyciągnąć firmę z kryzysu?

Wiele firm zmagających się z poważnym kryzysem, za wszelką cenę stara się uniknąć konieczności ogłoszenia własnej upadłości, często nieskutecznie inwestując w rozwój przedsiębiorstwa prywatne środki. Uzyskanie płynności finansowej może wymagać gruntownej przebudowy firmy i wprowadzenia czasochłonnych zmian. Restrukturyzacja to szansa dla zagrożonych przedsiębiorstw, które potrzebują ochrony przed trwającymi postępowaniami egzekucyjnymi.


Kiedy warto pomyśleć o restrukturyzacji firmy?

Z procesu restrukturyzacji mogą korzystać przedsiębiorstwa niewypłacalne oraz zagrożone niewypłacalnością w celu uniknięcia konieczności ogłoszenia upadłości firmy. Restrukturyzacja poprzedzana jest szczegółową oceną aktualnego stanu firmy oraz badaniem rynku, żeby na podstawie otrzymanych informacji móc opracować skuteczny plan restrukturyzacyjny wraz z co najmniej dwoma prognozami funkcjonowania firmy w przyszłości. Gruntowne zmiany wprowadzane do przedsiębiorstwa podczas restrukturyzacji mają poprawić jej funkcjonowanie i zapewnić płynność finansową, która pozwoli na wyjście z kryzysu i dalsze działanie na rynku.

Restrukturyzacja nie tylko pozwala na wprowadzenie koniecznych zmian, ale także działa jako swego rodzaju ochrona dla przedsiębiorstw zmagających się z problemami finansowymi. Wraz z momentem ogłoszenia restrukturyzacji wszystkie trwające postępowania egzekucyjne zostają zawieszone, a istotne dla dłużnika umowy, takie jak między innymi umowy kredytowe, nie mogą być wypowiadane bez zgody nadzorcy, którym zazwyczaj staje się doradca restrukturyzacyjny.

Doradca restrukturyzacyjny – kto to taki?

Doradca restrukturyzacyjny to osoba posiadająca wiedzę z zakresu szeroko pojętego prawa handlowego, zarządzania i ekonomii. Jej kompetencje muszą zostać potwierdzone licencją, którą nadać może jedynie Minister Sprawiedliwości. Doradca restrukturyzacyjny pełni istotną funkcję w postępowaniu restrukturyzacyjnym, udzielając niezbędnych wyjaśnień dłużnikowi i wierzycielom, a także sprawując rolę zarządcy, nadzorcy układu, nadzorcy sądowego, a nawet pełnomocnika.

Żeby restrukturyzacja naprawcza przyniosła oczekiwane skutki, powinna ona być odpowiednio zaplanowana i przemyślana już na etapie tworzenia planu. Doradcy restrukturyzacyjni pomagają przedsiębiorstwom przygotować realny, a jednocześnie skuteczny plan restrukturyzacyjny, wszelką dokumentację niezbędną do postępowania sądowego, a także obiektywną ocenę aktualnego stanu firmy. To specjaliści, których zadaniem jest przeprowadzenie firmy przez kryzys, uniknięcie jej upadłości i zapewnienie lepszego funkcjonowania w przyszłości.

Dodatkowe informacje znajdziesz tutaj.



Najnowsze porady i artykuły:

Kryspinów, położony w województwie małopolskim, to malownicza miejscowość przyciągająca turystów swoim urokiem i bogatą ofertą atrakcji.

Bochnia, położona na południu Polski, to miasto o bogatej historii i licznych atrakcjach turystycznych.

Witamy w Tyncu – perle Krakowa, miejscu o bogatej historii, malowniczych krajobrazach i kulturowym dziedzictwie.

Kraków, miasto o bogatej historii i pięknych zabytkach, oferuje także liczne możliwości dla miłośników biegania.

Czy w Twoim mieszkaniu hałas sprawia, że trudno Ci się skoncentrować lub odpocząć?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu komfortu w pomieszczeniach, zarówno w domach, biurach, jak i pojazdach.

W 1891 roku pojawił się pierwszy analog nowoczesnych automatów do gier. Został opracowany przez firmę z Brooklynu i nie miał wielu funkcji.

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na to, że doświadczasz zmęczenia słuchaniem,

Metodologia Montessori to podejście do nauczania, które zostało stworzone przez włoską lekarkę i pedagog,