Porada

Przegląd najlepszych butów trekkingowychKażda osoba, która kocha wypady i wyprawy te mniejsze i te duże, zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiedniego obuwia ma ogromne znaczenie. W tym przypadku zwykłe buty sportowe nie spełnią swojego zadania. Potrzebne są profesjonalne, wytrzymałe modele, które zapewniają odpowiedni komfort, amortyzację i skutecznie zadbają o bezpieczeństwa w trakcie pokonywania różnych przeszkód na trasie. Dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przegląd najlepszych butów trekkingowych.


Najlepsze buty trekkingowe w góry

Buty trekkingowe należy dobrać w zależności od przeznaczenia, a także pory roku. W przypadku, gdy uwielbiasz górskie wyprawy, wybierz buty trekkingowe z membraną. W ten sposób bardzo dobrze zabezpieczysz swoje stopy przed wilgocią i zagwarantujesz im właściwą izolację termiczną. Doskonale do tego zadania sprawdzi się model Trekker Pro GTX Dark od marki AKU. W tym przypadku wykorzystano membranę Gore-Tex, która sprawia, że produkt jest wodoszczelny i oddychający. Możesz zatem liczyć na suchość stopy niezależnie od tego, czy nie pada, czy też pada deszcz i jesteś zmuszony przechodzić przez kałuże i pokonywać różne strumyki. Buty mają też solidną i bardzo wytrzymałą podeszwę. Charakteryzują się one też bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Dużą zaletą jest też samoczyszczący bieżnik. Wszystko to sprawia, że górskie wyprawy nie będą dla Ciebie żadnym problemem.

Do górskich wypraw polecamy też model Refugio Texapore od marki Jack Wolfskin. Mają one terenowy bieżnik, który zadba o Twój komfort na żwirowej drodze, kamieniach czy też błocie. Welurowa skóra umieszczona na całej cholewce wpłynie na utrzymanie ciepła w bucie. Jednocześnie zapewni też w środku odpowiedni klimat. Zaletą jest też wytrzymała i nieprzemakalna membrana. Buty mają też podeszwę gwarantującą doskonałą przyczepność, a także zapewniają świetną amortyzację stopy.

Buty trekkingowe bez membrany

Buty trekkingowe bez membrany sprawdzą się w przypadku osób, które szukają lekkich modeli i liczą do dobrą przepuszczalność powietrza. W takich sytuacjach wystarczy wybrać modele zrobione ze skóry i bez obecności dodatkowych membran. Miej jednak na uwadze to, że nie zagwarantują Ci one nieprzemakalności, gdy na Twojej drodze pojawi się nagły deszcz. Sprawdzą się one latem i wiosną oraz podczas mało wymagających wypraw.

Buty trekkingowe do klasycznej turystyki wysokogórskiej, które sprawdzą się latem

Przykładem modelu, który sprawdzi się w górach typu alpejskiego podczas ciepłej pory roku jest Asolo APEX GV MM. Są one niezwykle mocne oraz trwałe. Sprawdzą się na szlakach Polskich i Słowackich Tatr, a przede wszystkim w obszarach Tatr Wysokich. Mają oddychającą i wodoodporną membranę Gore-Tex. Dlatego gwarantują one całkowitą nieprzemakalność. Tworzą też właściwy mikroklimat wewnątrz obuwia. Co więcej, w tym przypadku palce, pięta i boki mają wzmocnienia, które osłaniają skórę butów przed otarciami o skałę w trakcie wspinaczki. Dodatkową wyposażono je w mocną podeszwę Vibram Ground Megagrip. Została ona zaprojektowana z myślą o wędrówkach w skalistym terenie. Mają też samoczyszczący bieżnik gwarantujący świetną przyczepność do podłoża.

To tylko niektóre modele butów trekkingowych. Pamiętaj o tym, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się głównie nad tym, jakie będzie przeznaczenie obuwia i jak będą wyglądały Twoje wędrówki. To pomoże Ci wyróżnić potrzebne cechy i wybrać najlepszy model!