Porada

Produkcja opakowań — ekologiczne opakowania z plastiku dla nowego produktuDynamiczny rozwój gospodarki, przy jednoczesnym wzroście świadomości konsumenckiej, wymusza na producentach wprowadzanie nowych, ekologicznych rozwiązań. Produkcja opakowań nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Wiodące marki stawiają na recykling i wykorzystywanie surowca wtórnego. Co dokładnie warto wiedzieć o tworzeniu projektów i produktów w ekologiczny sposób? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ekoprojektowania i produkcji plastikowych opakowań dla nowych produktów.


Produkcja opakowań — wszystko zaczyna się od projektu

Zanim powstanie finalny produkt, konieczne jest przejście wielu etapów związanych z projektowaniem i produkcją. Ekoprojektowanie to sposób projektowania, który uwzględnia czynniki, mające wpływ na środowisko naturalne. Warto podkreślić, że projektowanie i produkcja opakowań, które odbywają się w duchu ekologii, obejmują cały cykl życia produktu. Od etapu tworzenia, przez okres użytkowania, po moment zużycia i możliwość ponownego wykorzystania.

Wśród ekologicznych działań, które są podejmowane przy produkcji opakowań, można wyróżnić m.in.:

  • inwestowanie w energooszczędne maszyny,
  • optymalizowanie procesów produkcyjnych,
  • zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, powstających w procesie powstawania produktów,
  • wykorzystywanie surowców wtórnych,
  • usprawnianie transportu i magazynowania, celem zmniejszenia produkcji dwutlenku węgla.

Sprawdź na https://www.plast-box.com/produkty/branza-spozywcza/

Ekologiczne opakowania z tworzyw sztucznych

Plastik posiada wiele zalet, do których należą m.in. lekkość, powszechna dostępność oraz łatwość utrzymania go w czystości. Dodatkowym plusem tworzyw sztucznych jest możliwość recyklingu, czyli w skrócie ponownego wykorzystania. Produkcja opakowań, uwzględniająca ekologiczne rozwiązania, pozwala na stworzenie produktów zawierających aż 60% surowców wtórnych, pochodzących m.in. z odpadów poprodukcyjnych i postkonsumenckich.

Produkcja opakowań z regranulatu i PCR (Post-Consumer Recycled) umożliwia tworzenie wytrzymałych produktów, zgodnych z ideą obiegu zamkniętego. Innymi słowy, chodzi o ciągłe wprowadzanie do obrotu produktów z raz pozyskanego materiału. Dzięki temu nowe opakowania powstają z surowca, który i tak został już wyprodukowany, więc nie dochodzi do zwiększenia śladu węglowego.

Co równie istotne, surowiec wtórny może zostać ponownie poddany recyklingowi, w niektórych przypadkach nawet dziesięciokrotnie. Wszystko to sprawia, że wykorzystywanie plastiku jako surowca do produkowania opakowań dla nowych produktów może być przyjazne środowisku.

Klienci, którzy chcą świadomie dokonywać wyborów konsumenckich i wybierać ekologiczne alternatywy, mogą zdecydować się na zakup opakowań wykonanych z surowców wtórnych. Takie produkty pod względem estetyki i wytrzymałości niczym nie ustępują opakowaniom produkowanym z surowca pierwotnego, a jednocześnie są zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku. Dzisiaj bycie eko nie oznacza już poświęcenia i korzystania z materiałów niższej jakości ani żadnych innych istotnych poświęceń.