Blog

Powiększanie piersi - czego spodziewać się po pierwszych konsultacjach?Powiększanie piersi - czego spodziewać się po pierwszych konsultacjach?

Ponieważ w ciągu ostatnich lat zabieg powiększania biustu stał się bardzo popularny, kobiety często decydują się na niego bez większej wiedzy na jego temat, zapominając przy tym, że jest to poważna operacja, która może wiązać się z komplikacjami,


Pacjentka powinna zatem wybrać odpowiednią klinikę, doświadczonego chirurga, a nawet właściwy dla niej rozmiar. Już na konsultacje warto przyjść przygotowanym, aby wiedzieć dokładnie, jakie pytania zadawać oraz czego się  spodziewać po pierwszym spotkaniu z lekarzem.

Podczas konsultacji zarówno lekarz jak i pacjentka powinni być wobec siebie zupełnie szczerzy odnośnie możliwych do osiągnięcia efektów operacji takiej jak powiększanie piersi, oczekiwań oraz stanu zdrowia. Można wtedy również uzyskać odpowiedzi na wszystkie przygotowane wcześniej pytania. Pacjentka również musi odpowiedzieć na pytania odnośnie jej stylu życia, nałogów, przebytych chorób, historii chorób swoich bliskich, szczególnie jeśli pojawiły się przypadki raka piersi, przyjmowanych lekarstw oraz suplementów diety, a nawet stanu psychicznego. Informacje związane z powyższymi aspektami mogą wpłynąć bowiem na przebieg operacji, jej efekty oraz na rekonwalescencje. Po stronie pacjenta leży również przedstawienie swoich oczekiwań wobec rezultatów operacji oraz swojego wymarzonego rozmiaru. Chirurg, z drugiej strony, powinien dokładnie zbadać stan zdrowia pacjentki, odnosząc się do wyżej wymienionych punktów oraz sprawdzić wszystkie aspekty, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się efektów ubocznych. To chirurg również ostatecznie decyduje, czy zrealizowanie oczekiwań pacjentki jest możliwe. Powinien też doradzić jej w doborze odpowiedniego rozmiaru, dopasowanego do jej sylwetki oraz kształtów, by uzyskać proporcjonalny i zbalansowany wygląd.

Podczas konsultacji chirurg powinien przedstawić pacjentce przebieg całej operacji krok po kroku, wszystkie związane z zabiegiem komplikacje i efekty uboczne, dostarczyć listę lekarstw i suplementów, których nie powinno się przyjmować przed zabiegiem ani po nim, jak i inne zalecenia związane z rekonwalescencją po zabiegu. Konsultacja jest przede wszystkim po to, aby dostarczyć pacjentowi wszystkich potrzebnych informacji dotyczących danego zabiegu oraz jego efektów. Pacjent ma prawo również zapytać o doświadczenie chirurga, jego wykształcenie, uprawnienia, dodatkowe certyfikaty, jak i również o jego specjalizacje w danej dziedzinie. Chirurg musi być osobą wzbudzającą zaufanie, przyjazną oraz cierpliwą wobec pacjenta już podczas pierwszego spotkania, ponieważ to on będzie odpowiedzialny za jego zdrowie, bezpieczeństwo oraz wygląd.
 
Na kilka tygodni przed zabiegiem zaleca się, by pacjentka, w miarę możliwości, utrzymywała zdrowy tryb życia, piła dużo wody, aby jej ciało nie było odwodnione, co może spowodować nudności po znieczuleniu ogólnym. Należy unikać alkoholu oraz papierosów minimum na dwa tygodnie przed operacją oraz po niej. To samo tyczy się aspiryny oraz środków zawierających ibuprofen, gdyż rozrzedzają one krew, co może doprowadzić do krwotoków podczas zabiegu. Zaleca się również aktywność fizyczną oraz ćwiczenia szczególnie na brzuch oraz plecy, aby wzmocnić mięśnie i rozciągnąć ciało, co pomaga podczas rekonwalescencji.