Turystyka

Podkarpacie – te atrakcje turystyczne musisz zobaczyć!Podkarpacie – te atrakcje turystyczne musisz zobaczyć!

Województwo podkarpackie nie jest szczególnie po drodze dla większości polskich turystów. Leżące na skraju naszego kraju, tuż przy granicy z Ukrainą i Słowacją, warte jest choćby jednokrotnego odwiedzenia! Znajdziesz tutaj przede wszystkim bogactwo natury, ale również niesamowite obiekty historyczne i miejsca, które wręcz przeniosą cię w czasie.

Niesamowita architektura

Podkarpacie oprócz ogromnych połaci lasów słynie również z zapierających dech w piersiach budowli. Jedną z nich jest zamek w Łańcucie, wzniesiony w XVII wieku. Obiekt od samego początku był niezwykle luksusowy i przepełniony nowoczesnością, a wraz z upływem lat zmieniał się jedynie jego wygląd – najbardziej w XVIII wieku, kiedy to ówczesna właścicielka postanowiła zamienić kilkudziesięcioletnie fortyfikacje na niezwykle barwne ogrody. Obiekt, choć nie w całości, można zwiedzać za uiszczeniem drobnej opłaty.


Na przestrzeni lat okolice Podkarpacia zamieszkiwały zróżnicowane ludy, wśród których nie brakowało prawosławnych. Aktualnie, w dużej mierze ostały się po nich jedynie piękne budowle sakralne, czyli cerkwie. Jeśli chcesz poznać dużą część z nich, rusz Szlakiem Architektury Drewnianej, który oprowadza po 127 obiektach, z czego większość to właśnie cerkwie.

Pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej

Aktualnie stare kopalnie ropy naftowej najprędzej zobaczysz na portalach, takich jak Kasyno Syndicate Polska online, gdzie w różnego rodzaju grach są one przedstawione jako tło dla rozgrywki. Wystarczy jednak, że udasz się do województwa podkarpackiego, a zobaczysz taką kopalnię na żywo!


Obiekt powstały w 1854 roku w miejscowości Bóbrka to prawdziwa kolebka wydobywania ropy naftowej. To właśnie tam zaczęła się cała przygoda z tym surowcem, który teraz kojarzony jest przede wszystkim z Emiratami Arabskimi oraz USA. Kopalnię możesz zwiedzić niemal zawsze – przejść się po jej terenie i podziwiać z bliska eksponaty archaicznych metod wydobywania ropy.

Krosno, czyli miasto szkła

Krosno jest stosunkowo dużym miastem województwa podkarpackiego. Zamieszkuje je nieco ponad 45 tysięcy mieszkańców, których życie jeszcze do niedawna toczyło się przede wszystkim wokół wyrobów ze szkła.


W tym mieście możesz nie tylko zakupić piękne wyroby z okolicznych fabryk, ale tez zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła. To miejsce, w którym możesz obserwować cały proces powstawania szklanych przedmiotów z bliska.


Zdjęcie dodane przez Alexander Grey

Poza tym, mówiąc o Krośnie, nie można zapomnieć o jego walorach architektonicznych. Rynek tego miasta często przyrównywany jest do tego krakowskiego, przede wszystkim ze względu na układ oraz budynek, który przypomina Sukiennice. Jeśli chcesz podziwiać Krosno w całej okazałości, udaj się do Kościoła Farnego, gdzie z samego szczytu wieży rozpościera się piękny widok na okolicę.

Szybka wyprawa na poranny spacer? Wybierz Górę Cergową

Choć jednym z punktów charakterystycznych Podkarpacia jest część Bieszczad, w których można spacerować całymi dniami, naprawdę warto udać się również do Rymanowa Zdrój lub Iwonicza Zdrój, gdzie zaczyna się szlak, wiodący na Górę Cergową. Wyprawa na położony na wysokości 716 m n.p.m nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny.


Po drodze spotkasz przede wszystkim… ciszę. Zdarzają się również dzikie zwierzęta oraz przebłyski górskiego krajobrazu, jednak czasem ciężko dostrzec jest okolicę przez gęste zalesienie. Widoki będziesz mógł jednak podziwiać po wejściu na punkt widokowy, położony tuż nad koronami drzew.


Zdjęcie dodane przez Beata Makuch