Porada

Płytki jodełka jako element dekoracyjny we wnętrzu – inspirujemyPłytki jodełka jako element dekoracyjny we wnętrzu – inspirujemy

Dawniej wzór jodełki kojarzył się z pałacami i dworkami, później stopniowo przenikał do bogatszych mieszkań, gdzie zdobił podłogę. Teraz zastosowanie jodełki jest jeszcze szersze. W dalszym ciągu jest bardzo elegancka, ale przy tym może stać się fantastyczną dekoracją wnętrza.

Jeśli lubimy wystroje tradycyjne i wytworne, to śmiało możemy układać drewniany parkiet — to ponadczasowa wytworność. Możemy też postawić na jodełkę w nowej odsłonie. Wtedy nie będzie nas interesować drewno, a płytki ceramiczne. Z ich udziałem można z łatwością stworzyć atrakcyjną i modną aranżację.

Jodełka na ścianę i podłogę

Chociaż przyzwyczailiśmy się, że jodełka jest wzorem zdobiącym podłogę, nie jest to jedyna powierzchnia, na której będzie się ona prezentować znakomicie. Oczywiście płytki jodełka będą wyglądać na niej świetnie i jeśli zastanawiamy się nad tym, by właśnie kafelkami wykończyć podłogę, może to być strzał w dziesiątkę. Oprócz tego pomyślmy o nich, kiedy szukamy nietuzinkowego rozwiązania na ścianę. W ten sposób uzyskamy nieszablonową ozdobę, która będzie wyglądać ciekawiej niż obrazy, fototapety i inne dekoracje ścienne. Sprawdzi się też do wykończenia wnęki.

Jodełka nie jedno ma imię

A co z kolorem? Płytki ceramiczne dają pod tym względem znacznie większe pole do manewru aniżeli mamy w przypadku drewnianego parkietu. Wystarczy spojrzeć na przekrój kolorów, jakie w swojej ofercie ma jeden z czołowych producentów płytek ceramicznych Raw Decor. Możemy postawić na jodełkę białą, czarną, zieloną bądź różową. W zależności od naszych potrzeb będzie ona matowa lub z połyskiem. Poza kolorem płytki różnią się między sobą wielkością. Ponadto dzieli się je na dwa rodzaje. Możemy wziąć pod uwagę jodełkę francuską lub angielską. Przy jodełce francuskiej sięga się po płytki ścięte pod kątem 45 stopni. To właśnie ten styl wykorzystuje się podczas tworzenia podłogi z parkietem. Jest jednak dla niego alternatywa w postaci jodełki angielskiej. W jej przypadku stosuje się płytki prostokątne, a po ułożeniu prezentują się nowocześnie i oryginalnie.

Do jakiego stylu pasuje i w jakim pomieszczeniu dobrze wygląda jodełka?

Drewniany parkiet jest jedną z cech wnętrz klasycznych i glamour. Jednak płytki ceramiczne układane w ten wzór można zastosować znacznie szerzej. Jodełkę można wykorzystać w niemal każdym przypadku. Takie płytki są modną propozycją do wnętrz nowoczesnych i skandynawskich. Z powodzeniem włączymy je również w wystrój w stylu hampton i vintage.

Równie duże pole do manewru mamy, jeśli chodzi o pomieszczenia. O płytkach ceramicznych myśli się głównie pod kątem wykończenia łazienki, ale w przypadku tak dekoracyjnego wzoru jak jodełka, dobrze rozważyć go także przy innych wnętrzach. W kuchni poza podłogą może zdobić ścianę nad kuchennym blatem lub wydzielać strefę jadalną. Bardzo interesujący rezultat uzyskamy, kiedy płytki jodełka ułożymy w salonie za kanapą, przy kominku i nad telewizorem. Tak dekoracyjny wzór będzie przyciągał spojrzenia i rewelacyjnie wyeksponuje różne przestrzenie.