Zdrowie

Ostropest plamisty - jakie na właściwości i jak go stosować?Ostropest plamisty to roślina, którą można spotkać na łące. Swoim wyglądem przypomina popularny oset, dlatego też często jest z nim mylony. Wykazuje on pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Wspomaga m.in. funkcjonowanie wątroby, a także utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Jakie jeszcze ma właściwości i jak go stosować? Podpowiadamy.

Czym jest ostropest plamisty i jakie ma właściwości?

Tytułowa roślina, jaką jest ostropest plamisty występuje na łąkach, ale może być również uprawiana. Jej charakterystyczne cechy to kłujące liście i fioletowe kwiaty. Ze względu na fakt, że obfituje w różnorodne składniki i ma właściwości lecznicze, owoce ostropestu wykorzystywane są w medycynie. Przede wszystkim jest on bogaty w sulimarynę, stanowiącą kompleks substancji, wykazujących silne działanie antyoksydacyjne. Swoją sławę zawdzięcza głównie korzystnemu wpływowi na wątrobę oraz układ trawienny. Ponadto, ma ona również działanie:

·         spazmolityczne,

·         żółciopędne,

·         regeneracyjne na komórki wątrobowe,

·         przeciwzapalne,

·         odtruwające (nierzadko stosuje się ją w sytuacjach, kiedy doszło do zatrucia muchomorem sromotnikowym, a także w alkoholowej chorobie nowotworowej).

Poza sulimaryną, w ostropeście plamistym można znaleźć także inne cenne składniki. Należą do nich:

·         witamina E (stanowi naturalny antyoksydant),

·         olejki eteryczne i gorycze (wspomagają trawienie i wykazują działanie spazmolityczne),

·         sterole roślinne (regulują poziom cholesterolu),

·         olej obfitujący w kwas linowy, oleinowy i palmitynowy (wykazuje działanie kardioprotekcyjne i antyoksydacyjne).

Ze względu na to, jakie ma ostropest plamisty właściwości, nic dziwnego, że jest tak popularną i docenianą rośliną. Już od stuleci wykorzystuje się go w medycynie.

Jak stosować ostropest plamisty?

Suchy ekstrakt pochodzący z owoców ostropestu plamistego stosuje się profilaktycznie, w celu ochrony komórek wątroby, które często są narażone na uszkodzenia. Ponadto, wspomaga on również leczenie zapalenia i marskości wątroby. Ta wyjątkowa roślina stosowana jest także w celu:

·         ochrony komórek błony śluzowej żołądka,

·         poprawy łaknienia i trawienia ciężkostrawnych posiłków,

·         rozkurczowym,

·          przeciwrodnikowym,

·          wspomagającym terapię onkologiczną.

Dawkowanie ostropestu

Ostropest należy spożywać w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim i popijać dużą ilością wody. Najlepiej, aby kuracja trwała nieprzerwanie od 1 do 6 miesięcy. W zależności od tego, jaką formę preparatu zawierającego ostropest plamisty wybierze pacjent, jego dawkowanie może się nieco różnić.

·         Ostropest plamisty mielony (2-3 łyżeczki dziennie),

·         Ostropest plamisty tabletki (35 – 150 mg skoncentrowanego wyciągu, najlepiej 2-3 razy na dobę),

·         Ostropest plamisty olej (3 łyżeczki).

Należy pamiętać o tym, aby przed dokonaniem zakupu danego preparatu, dokładnie zapoznać się z jego składem. To ważne, ponieważ na rynku dostępne są rozmaite produkty z ostropestem, które nie dla każdego będą odpowiednie. Dobrą recepturą i wysoką jakością mogą poszczycić się niewątpliwie produkty ziołowe Herbapol, dostępne są w e- sklepie herbapol.poznan.pl. Warto zapoznać się z jego ofertą, ponieważ obfituje w rozmaite preparaty, na różne dolegliwości.