Porada

Organizacja stypy – tradycja a współczesne obyczajeOrganizacja stypy – tradycja a współczesne obyczaje
Strata osoby bliskiej to bardzo bolesne doświadczenie, z którym wiąże się wiele przykrych obowiązków, związanych ze zorganizowaniem uroczystości pogrzebowych. Wiele osób zastanawia się również nad organizacją stypy. Skąd wywodzi się taka tradycja i z czym jest ona związana? Jak wyglądają współczesne konsolacje i gdzie je zorganizować?


 

Czym jest stypa – antyczny rodowód obrzędu

Określenie „stypa” pochodzi od łacińskiego słowa stipis, które oznacza datek lub jałmużnę. Druga nazwa „konsolacja” wywodzi się z tego samego języka (consolatio) i nawiązuje do przynoszenia ulgi i pociechy, co nawet bardziej oddaje charakter tego spotkania.

Co ciekawe, sama tradycja stypy, choć wywodzi się z czasów starożytnych, to nie pochodzi bynajmniej z obrzędowości rzymskiej – ma rodowód starosłowiański. Nasi przodkowie organizowali uroczyste uczty z powodu śmierci osoby bliskiej lub znaczącej dla danej grupy (np. wodza lub wojownika). Spotkania odbywały się na cmentarzach, gdzie zgromadzeni jedli i pili, upamiętniając zmarłego.

Obecnie stypa ma nieco inny wymiar. Wciąż jest to jednak uroczyste spotkanie po zakończeniu obrzędów pogrzebowych, organizowane przez najbliższych zmarłego, by podziękować gościom, którzy często przyjeżdżają z dalekich miejsc, by po raz ostatni pożegnać bliską im osobę.

Gdzie zorganizować stypę – spotkanie w domu czy przyjęcie w restauracji?

O ile większość niezbędnych formalności związanych z pogrzebem najczęściej jest załatwiana przez wyspecjalizowane firmy, na przykład zakład pogrzebowy DomPogrzebowyLomianki.pl, to kwestia stypy pozostaje już sprawą mocno indywidualną i organizowaną przez rodzinę.

Nie jest to też element niezbędny. Wiele osób w tak trudnym dla siebie momencie rezygnuje z niej, jeśli stanowi to zbyt duże obciążenie emocjonalne i organizacyjne. Zwyczaj organizowania konsolacji bywa też mocno związany z konkretnym regionem – w niektórych miejscach spotyka się taką formę podziękowania dla gości częściej niż w innych.

Stypy można organizować w domu prywatnym lub w wynajętych salach (np. restauracjach). Zależy to w głównej mierze od budżetu i preferencji rodziny. Konsolacja w domu zapewnia zaciszną atmosferę i spokój, zmusza jednak bliskich zmarłego do dodatkowego wysiłku, związanego z przygotowaniem posiłku dla większego grona osób.

Z kolei stypa w restauracji niesie oczywiście dodatkowe koszty, ale ogranicza do minimum obowiązki, na które często najbliższa rodzina nie ma sił tuż po pogrzebie. Wiele osób chętnie zatem decyduje się na wsparcie w tej kwestii. Profesjonalna obsługa lokalu nie tylko przygotowuje posiłek, ale też troszczy się o elegancki wystrój sali i dba o wszystkich gości. Nie zapominajmy również o tym, że do restauracji można zaprosić większe grono gości – dalszą rodzinę, znajomych i współpracowników zmarłego, by móc podziękować im wszystkim za obecność podczas ceremonii pogrzebowej.

Rodzaj poczęstunku podczas stypy – co wypada podać w czasie spotkania?

Nie ma jednego kanonu co do formy poczęstunku podawanego na stypach. Przyjmuje się najczęściej, że jest to ciepłe danie obiadowe. Oprócz niego podaje się oczywiście również napoje i słodki deser. Niekiedy dodaje się do nich zimne przekąski, zwłaszcza w przypadku spotkań, które trwają kilka godzin.

Kwestia zaserwowania podczas konsolacji napojów alkoholowych jest mocno indywidualna. W niektórych rodzinach i regionach jest to zjawisko całkowicie naturalne, w innych może być potraktowane jako nietakt. Niekiedy rodzina decyduje się na ograniczenie ilości alkoholu i na przykład podanie wyłącznie wina do obiadu.

Stypa – tradycyjne spotkanie z bliskimi i forma podziękowania dla gości

Choć organizowanie stypy nie jest obowiązkiem rodziny, wiele osób decyduje się na przygotowanie takiego spotkania dla krewnych i znajomych, by móc spokojnie spotkać się z nimi, podziękować za obecność podczas pogrzebu oraz wspólnie powspominać zmarłego. Jej forma bywa mocno zróżnicowana w zależności od miejsca i tradycji panujących w konkretnej rodzinie. Wciąż jednak pozostaje ona ważnym elementem polskiej obrzędowości.