Blog

Odloty z lotniska - wszystko co warto wiedzieć o odprawieZ pewnością wiele osób denerwuje się swoim pierwszym lotem, ponieważ nie do końca wiadomo, czego można się spodziewać. Szczególnie stresująca okazuje się nie cała podróż, ale wszystkie konieczne do wypełnienia formalności oraz procedury podczas odlotu. Odprawa z pewnością nie należy do przyjemnych, jednak warto pamiętać o tym, że zaraz po niej przychodzi czas na wspaniałą przygodę. Konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi etapami odprawy, a także słownictwem dotyczącym karty pokładowej.


Możliwe do wyboru sposoby odprawy

Żaden lot nie może odbyć się od najważniejszego i obowiązkowego etapu, a mianowicie odprawy. Odloty odbywają się kilka razy na godzinę, w związku z tym wszystkie formalne procedury muszą odbywać się w miarę sprawnie (więcej info). Wbrew pozorom zakupiony i wydrukowany bilet lotniczy nie pozwala pasażerom na wejście do samolotu. Konieczne jest jednak posiadanie specjalnej karty pokładowej, którą można otrzymać jedynie w czasie odprawy. Z pewnością należy wspomnieć, że od niedawna istnieją dwa sposoby pozwalające na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności - stacjonarnie oraz online. Pierwsza możliwość wiąże się z koniecznością osobistego stawienia się na lotnisku i odprawy przy wyznaczonym stanowisku, bądź specjalnym automacie, który pozwala na samodzielną naprawę. W przypadku drugiej możliwości odprawa powinna odbywać się przy zastosowaniu niezbędnego elektronicznego formularza. Konieczne jest uzupełnienie go podstawowymi danymi kontaktowymi, dzięki którym będzie możliwe wygenerowanie niezbędnej karty pokładowej.

Kilka słów o karcie pokładowej

Wiemy już, że żaden lot nie będzie możliwy bez posiadania specjalnego dokumentu, który znany jest również jako karta pokładowa. To właśnie w niej zawarto wszystkie podstawowe dane identyfikacyjne każdego pasażera, które uzależnione są od miejsca planowanej podróży oraz obowiązków wizowych wprowadzonych przez konkretne państwo. W karcie pokładowej znaleźć można między innymi: imię i nazwisko, serię, numer dowodu bądź paszportu, datę oraz miejsce wydania konkretnego dokumentu. W momencie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa wszystkie wprowadzone przez nas dane zostaną szczegółowo zweryfikowane z dokumentem tożsamości. Każda odprawa kończy się przydzieleniem miejsca, jakie pasażer powinien zająć w samolocie. Bez obaw wszystkie procedury niezbędne do dopełnienia przed lotem nie powinny zająć zbyt wiele czasu, jednak z pewnością pierwsza odprawa może okazać się stresującym przeżyciem.