Porada

Obsadki do kaligrafii - dobrze się trzymająRozpoczynając przygodę z kaligrafią, czyli sztuką pięknego pisania, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na stalówce i tuszu. Starannie dobieramy stalówkę pod kątem kroju liter, który najbardziej nam się podoba i który chcemy wyćwiczyć. Analizujemy gęstość tuszu, aby dobrać taki, który najlepiej nadaje się do danej stalówki, oraz wybieramy jego kolor. A obsadki do kaligrafii? Nie zapominajmy o obsadkach! Warto o nich wiedzieć co nieco, żeby dopasować właściwą, w sam raz do naszych potrzeb.


Obsadka to, najprościej mówiąc, uchwyt służący do mocowania stalówki. W tym celu na jednym końcu stalówka posiada odpowiednio wyprofilowane półokrągłe wyżłobienie. Obsadki do kaligrafii wraz ze stalówkami tworzą kompletne pióra. Pióra takie pojawiły się w użyciu ponad 200 lat temu. Były znacznie bardziej funkcjonalne niż pióra gęsie, z których korzystano wcześniej, jednak tak samo wymagały częstego zanurzania w kałamarzu z atramentem. Z tego względu ostatecznie zostały wyparte przez pióra wieczne, wygodniejsze w użyciu dzięki możliwości napełniania ich atramentem. Dziś tradycyjnego pióra złożonego z obsadki i stalówki używa się sporadycznie, głównie do nauki kaligrafii.

Jak dobrać odpowiednią obsadkę? 

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje obsadek do kaligrafii: proste i skośne. Obsadki proste są najbardziej popularne, dobrze nadają się dla początkujących adeptów sztuki kaligrafii. Są one najwygodniejsze do ćwiczenia takich krojów pisma, jak na przykład italika lub uncjała. Obsadki te na końcu mają specjalną metalową rurkę, w której montuje się stalówkę tak, aby zamocowana była stabilnie i nie chwiała się.

Jeżeli podoba nam się liternictwo bardziej pochylone, takie jak na przykład kursywa angielska (Copperplate), korzystniej będzie wybrać obsadkę do kaligrafii skośną. Skośne obsadki do kaligrafii tym się różnią od obsadek prostych, że na końcu, zamiast rurki posiadają blaszkę wygiętą w łuk, zwaną „ramieniem”. Zamocowana w niej stalówka znajduje się pod kątem w stosunku do korpusu obsadki. Dzięki temu możemy wygodniej pisać litery, bez konieczności wyginania dłoni, co może być męczące zwłaszcza dla osób debiutujących w dziedzinie kaligrafii. Obsadki skośne wymagają nieco dłuższego przyzwyczajenia się do używania ich, jednak później na pewno będziemy sobie je chwalić.

A jeśli nie możemy się zdecydować? W takiej sytuacji również jest wyjście – obsadka „2w1”! Posiada ona ruchomą wstawkę, która pozwala łatwo i szybko przerobić obsadkę do kaligrafii z prostej na skośną lub odwrotnie. Takie rozwiązanie przydaje się także, gdy chcemy ćwiczyć różne style pisma.

Z jakich materiałów wykonane są obsadki do kaligrafii? 

Niegdyś produkowano je nawet z rogu i kości słoniowej, ale zawsze najpopularniejszym materiałem było drewno różnych gatunków. Pozostało tak do dziś, chociaż współcześnie popularnością cieszą się również obsadki plastikowe. Obsadki do kaligrafii z lakierowanego drewna są wygodne i miłe w dotyku, chociaż mogą łatwiej się brudzić niż obsadki plastikowe. Jeśli decydujemy się na zakup obsadki plastikowej, szukajmy takiej, która posiada metalowe ramię – łatwiej je dopasować do kształtów różnych stalówek.