Porada

Najpopularniejsze rodzaje kanap - co wybrać?W salonie lub w pokoju gościnnym konieczne jest umieszczenie mebla wypoczynkowego, zwykle posiadającego funkcję sypialną. Często w takich przypadkach decydujemy się na zakup kanapy. Okazuje się, że mamy szerokie możliwości wyboru różnego rodzaju kanap.


Popularny mebel

Kanapa jest meblem tapicerowanym powszechnie wykorzystywanym w domach prywatnych, w biurach czy w instytucjach pożytku publicznego. W małych mieszkaniach kanapa wykorzystywana jest jako mebel dwufunkcyjny - w nocy służy jako miejsce do spania, a w dzień jako sofa służąca do wypoczynku czy przyjmowania gości. Kanapa występuje w wielu odmianach, ale generalnie jest to mebel posiadający konstrukcję szkieletową. Można powiedzieć, że jest ona rodzajem poszerzonego fotela, który jest zdolny pomieścić od dwóch do nawet czterech osób za jednym razem.

Każda kanapa wyposażona jest w siedzisko, oparcie i poręcze. Pierwowzorem dla powstania współczesnej kanapy była włoska skrzynia - cassapanca, od której pochodzi jej nazwa. Kanapa z miękkimi siedziskami i tożsamym oparciem powstała dopiero w XVII wieku, a sto lat później rynek meblarski zainteresował się nią w takim stopniu, że zaczęły powstawać jej liczne formy i odmiany.

Najczęściej występujące rodzaje kanap

W sklepach meblowych można spotkać co najmniej kilka podstawowych rodzajów kanap:

  • wersalkę,
  • sofę,
  • otomanę,
  • tapczan,
  • szezlong,
  • półkotapczan,
  • rekamierę.

Bardzo popularnym meblem tapicerowanym jest wersalka, będąca typowym, dwufunkcyjnym meblem wypoczynkowym. W nocy służy za łóżko, a w dzień do odpoczynku. Różni się od kanapy tym, że wersalka jest rozkładana i najczęściej wyposażona w drewnianą skrzynię pozwalającą na wygodne przechowywanie pościeli. Na skrzynię nakładany jest dzielony materac, który po złożeniu tworzy oparcie i siedzisko wersalki.

Sofa i otomana właściwie oznaczają ten sam mebel, choć nazwa „otomana” zaczerpnięta z języka tureckiego i oznaczająca „kamienną ławę” jest określeniem starszym. To kanapa turecka, wyściełana, z wałkami zamiast poręczy, wyposażona w miękkie oparcie. Otomana pojawiła się w Europie pod koniec XVII wieku, wraz z modą na wszystko, co orientalne. Przekształcona została w sofę nieco później, zyskując mniejszy, bardziej opływowy kształt.

Podobnie jak wersalka, tapczan jest meblem do spania i odpoczynku, choć trudno na nim siedzieć np. przy stole. Można na nim przybrać pozycję półleżącą. Konstrukcja tapczanu opiera się o drewnianą skrzynię na pościel, na którą nałożony jest materac na sprężynach lub siatce. Co ciekawe, pierwowzorem tapczanu były prycze. Odmianą tego mebla tapicerowanego będzie półkotapczan, idealnie nadający się do małych pomieszczeń mieszkalnych. Takie łóżko wkomponowane było w meblościankę i chowane w jej konstrukcję.

Klimatycznym meblem tapicerowanym, jednym z rodzajów kanap, jest szezlong. Ma on postać wydłużonego fotela, zapewniającego wypoczynek użytkownikowi w pozycji półleżącej. Podobnym meblem jest rekamiera, która jednak w odróżnieniu od szezlongu posiada nie jedno, a dwa oparcia.