Porada

Najpiękniejsze kościoły w Polsce do których warto się wybraćPolska jest jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie, z licznymi wybitnymi kościołami i kaplicami. Oprócz tego, że są to miejsca kultu, budynki te są architektonicznymi wyczynami, prezentującymi wszystko, od gotyckiego wzornictwa po bogate barokowe detale. Piękno można znaleźć gdziekolwiek się spojrzy, ale to są polskie kościoły, które są szczególnie warte odwiedzenia. Warto sprawdzić czy w opisywanych przez nas miejscach znajdą Państwo aktualnie Msze święte w niedziele i w tygodniu..


Kaplica św. Kingi, Wieliczka

Kaplica św. Kingi znajduje się w Kopalni Soli w Wieliczce (która jest tak głęboka, jak wysoka jest Wieża Eiffla) i jest całkowicie wykuta w soli, co czyni ją prawdziwym podziemnym spektaklem. Została zbudowana w XIII wieku jako sposób na praktykowanie wiary przez górników podczas pracy pod ziemią i nadal jest popularną atrakcją turystyczną. Wewnątrz znajdują się wspaniałe żyrandole, płaskorzeźby religijne i obraz św. Kingi - patronki górników solnych - wszystko wyrzeźbione w całości z soli. Udaj się nad ziemię, aby spędzić noc w Turówka Hotel & Spa.


Kościół Mariacki, Gdańsk

Jako lśniąca korona Gdańska, Kościół Mariacki ma charakter pałacowy. Jest to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie - a na pewno w Europie - a wejście do tego ogromnego miejsca kultu wystarczy, by wzbudzić w Tobie choć odrobinę szacunku. Przejdź pod skomplikowanym sklepieniem i obok wysokich, smukłych okien, przez które przelewają się fragmenty światła i oświetlają przestrzeń słabym blaskiem, w kierunku ogromnych barokowych organów. Jest to miejsce nawiedzające i hipnotyzujące; patrząc w górę, w jego północnej ćwiartce znajduje się zegar astronomiczny. Spojrzenie w dół pozwala dostrzec setki płyt nagrobnych, które stanowią część posadzki. Zakończ wizytę na wysokim poziomie - z 78-metrowej wieży kościoła roztacza się wspaniały widok na panoramę Gdańska. Możesz nawet spróbować wypatrzyć te apartamenty, które stanowią niedalekie schronienie po dniu spędzonym na spacerach.


Kościół Wang, Karpacz

W przeciwieństwie do wybujałej dramaturgii polskich kościołów barokowych i gotyckich, kościół Wang w Karpaczu jest bardziej powściągliwy. Pochodzi ze szkoły wzornictwa znanej jako nordycki ruch romański i jest kościołem klepkowym; ten typ kapryśnej, niemal fantastycznej struktury pochodzi z Norwegii i tradycyjnie łączy bardziej surową architekturę chrześcijaństwa z nordycką ikonografią. Kościół Wang jest wyjątkowy, ponieważ został sprowadzony z Norwegii przez króla Prus Fryderyka Wilhelma IV w XIX wieku. Najpierw rozebrany, a następnie całkowicie przebudowany w nowym miejscu, jest wykonany ręcznie z sosny norweskiej i nie zawiera ani jednego gwoździa w swojej stolarce. Podziwiaj jego runiczne inskrypcje i ozdobne rzeźby smoków, które czają się w absydzie nad głową. Zachowaj tę zimową bajkę nawet po wyjeździe, nocując w Chacie Świerkowe Wzgórze.


Kościół Świętych Filipa i Jakuba, Sękowa

Jeden z wielu drewnianych kościołów, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kościół Świętych Filipa i Jakuba jest godnym uwagi przystankiem dla każdego podróżnika, który ceni sobie późnośredniowieczną architekturę kościelną. Znajdująca się na południu kraju cerkiew wyróżnia się spadzistym gontowym dachem i cebulastymi kopułami, często kojarzonymi z przepychem rosyjskiej katedry. Nazywana "Perłą Beskidu Niskiego", wyróżnia się nawet wśród innych drewnianych cerkwi rozsianych po całym kraju. Podczas zwiedzania zatrzymaj się w romantycznej Agroturystyce Barnilka.


Bazylika Mariacka w Krakowie

Unosząca się wysoko ponad tłumem ludzi na krakowskim Rynku Głównym, Bazylika Mariacka jest wspaniałym przykładem polskiej architektury gotyckiej. Zniszczona podczas mongolskiego najazdu na Polskę w XIII wieku, została później odbudowana w stylu gotyckim, z którego jest obecnie znana. Obejmował on skaczące asymetryczne wieże, które służyły jako obronny punkt obserwacyjny dla miasta, a także stał się znany z hejnału, melodyjnego hejnału, który jest grany na Rynku Głównym codziennie od 14 wieku, aby zasygnalizować czas. Zwróć uwagę na tradycję przerywania melodii w połowie melodii, dla upamiętnienia trębacza, który został zastrzelony, gdy próbował ostrzec miasto przed inwazją Mongołów. Kierując się do środka, odkryjesz odważne, pomalowane na pomarańczowo i żółto wielkie łuki, pośród niebieskiego baldachimu, jakim jest sufit kościoła. I drewniane arcydzieło, jakim jest ołtarz Wita Stwosza - polski skarb narodowy. Następnie wystarczy przejść się za róg, aby znaleźć się w tych spokojnych apartamentach z widokiem na dach. Sprawdź również inne Msze Święte w Krakowie.