Remont i budowa

Kosze gabionowe - czyli elegancka propozycja ogrodzeniaKosze gabionowe - czyli elegancka propozycja ogrodzenia

Kosze gabionowe wykorzystywane są do budowy ogrodzeń, murków oporowych oraz innych elementów małej architektury. Konstrukcje są proste, ale zarazem nowoczesne i niezwykle wytrzymałe. Dzięki wypełnieniu klatek kruszywami płot staje się ozdobą posesji.

Czym są i gdzie wykorzystuje się kosze gabionowe?

Gabiony, czyli klatki z prętów i siatek metalowych, ustawiane są jedne na drugich i uzupełniane różnymi materiałami, takimi jak: szkło, drewno, cegły i kamienie. Wypełnienie umożliwia tworzenie stabilnych elementów. Dzięki temu kosze gabionowe mogą być wykorzystywane są na ogrodzenia, ściany oddzielające przestrzenie i murki oporowe. Ażurowe siatki mają naturalny wygląd i wpisują w każdą przestrzeń ogrodową, stając się jej dekoracją. Kosze gabionowe charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia oraz warunki pogodowe. Chcąc zapewnić sobie lepszy efekt wizualny, nadaje się odpowiednią kolorystykę, za pomocą malowania proszkowego.

Czym różnią się materace gabionowe od koszy gabionowych?

Kosze gabionowe układane są na dowolną wysokość, w celu zbudowania ogrodzenia czy innego elementu małej architektury. Można z nich tworzyć nie tylko płoty, ale też ławki, kwietniki, stoły, schody, dobierając ciekawe wypełnienia. Doskonale się prezentują: kolorowe kamienie i barwione szkło. Natomiast materace gabionowe wykorzystywane są przy drogach, nasypach kolejowych, brzegach, korytach rzek, strumykach, stawach i jeziorach. Umacniają infrastrukturę i chronią przed staczaniem się głazów, ze skalistych stromych zboczy oraz zapobiegają erozji gruntu. Zabezpieczają dna zbiorników i kanałów wodnych. Pomagają przeciwdziałać siłom natury, dzięki specjalnej konstrukcji. Materace pełnią inną funkcję niż kosze gabionowe, ze względu na budowę i miejsce stosowania.

Jak stawiane są ogrodzenia gabionowe?

Ogrodzenie gabionowe jest dekoracyjne i doskonale komponuje się z kostką brukową i elewacją budynku. Podstawą zawsze jest solidny montaż. Płot musi być głęboko osadzony w gruncie. Do produkcji wykorzystywane są pręty i ceowniki, odpowiedniej grubości, dzięki czemu konstrukcja jest trwała i wytrzymała. Jednym z ważniejszych elementów ogrodzeń z gabionów są słupki, pełniące funkcję stabilizującą i zabezpieczają przed przechylaniem się konstrukcji. Wraz z panelami czy koszami gabionowymi tworzą nowoczesne i solidne ogrodzenie. Wykorzystywane są również skręcane łączniki w celu zabezpieczania przedniej i tylnej ściany. Zanim każdy kosz gabionowy zostanie wypełniony materiałami, trzeba zadbać o właściwy montaż.