Porada

Klocki - jakie wybrać, dlaczego są tak popularne?Klocki - jakie wybrać, dlaczego są tak popularne?

Zabawki znane są ludziom już od wieków i można je odnaleźć we wszystkich cywilizacjach, co potwierdzają odkrycia archeologiczne. Te często tak proste w swej formie wyrabiane dla dzieci przedmioty były częścią kultury społeczności, w której powstały.


W czasach starożytnych zabawki dla dzieci wyrabiano głównie z kamienia czy drewna lub wypalano z gliny. Były to znane również dziś figurki zwierząt, lalki czy nieskomplikowane konstrukcje oparte o koło, a nawet pojazdy, przede wszystkim wozy, łączące kilka prostych elementów. Częste były też dodatkowe akcesoria do konkretnej zabawki, które dawały więcej możliwości zabawy. Od czasów starożytnych popularną zabawą była też gra w piłkę, której ślady odnaleziono w niemal wszystkich ośrodkach kultur, również w epokach późniejszych. Pierwsza znacząca zmiana związana z produkcją zabawek miała miejsce w XVI wieku, kiedy przedmioty te przypominały dzieła sztuki. Przykładem są pięknie wyrabiane lalki, do których nie brakowało równie kunsztownych akcesoriów, jak domki czy mebelki. Kolejny etap zmian przypadł na wiek XIX, czasy rewolucji przemysłowej, która pozwoliła producentom na stosowanie nowych narzędzi. Dzięki temu mogli wyrabiać zabawki oparte o coraz ciekawsze pomysły, których konstrukcja była bardziej złożona niż dotychczas. Przykładem zabawki zmechanizowanej jest kolejka elektryczna, która wzbudziła ogromne zainteresowanie i do dziś cieszy się popularnością. Producentom nie brakowało pomysłów, które mogli realizować dzięki wynalazkom technicznym.

Jedną z najstarszych i najpopularniejszych zabawek na świecie są klocki, których pozorna prostota pozwala stosować wiele kombinacji połączeń, dających w konsekwencji mniej lub bardziej złożone konstrukcje. Klocki to różnokolorowe wielościany, które wpływają na postrzeganie przestrzenne dziecka. Możliwość dowolnego łączenia elementów pozwala dziecku decydować o przebiegu zabawy, która za każdym razem może być inna. Za pomocą klocków dziecko może projektować dowolne konstrukcje, jakie tylko podpowie mu wyobraźnia.

Klocki w najprostszej swej postaci mają kształt brył geometrycznych i są wykonane z drewna. Ich bardziej złożoną odmianą są klocki plastikowe pozwalające na tworzenie skomplikowanych konstrukcji, odzwierciedlających te znane z rzeczywistości. Klocki będące systemem elementów z wypustkami i odpowiadającymi im wgłębieniami powstały w 1949 roku i szybko zyskały popularność, ze względu na możliwość budowania za ich pomocą domów, pojazdów, a nawet całych miast. Ciekawym dodatkiem stały się figurki, małe postacie, będące mieszkańcami budowanych aglomeracji. Pomysłodawcą tego rodzaju zabawki była firma Lego, a produkowane przez nią zestawy mogą być łączone w dowolne konstrukcje, co sprawia, że zabawa dziecku się nie nudzi i chętnie podejmuje ją od nowa.

Popularność klocków nie maleje od chwili ich powstania. Na rynku dostępnych jest coraz więcej klocków różnych firm, poszukujących pomysłów na kolejne zestawy w otaczającej rzeczywistości. Sięga się też po motywy związane z nowoczesną technologią i historią. Tym samym jest to zabawka, która nie tylko rozwija u dziecka zdolności intelektualne i umiejętności manualne, ale też dostarcza pewnej wiedzy. Klocki to doskonała zabawa samodzielna, jak i grupowa, której przebieg opiera się przede wszystkim na pomysłowości dziecka.