Polecane

Jaki jest 2020 dla bitcoina? Czy warto inwestować?

Blog CityOn.pl

Podziel się ze znajomymi:


Analiza redakcji Fintek.pl

Bieżący rok przyniósł rynkowi walut kryptograficznych największe wahania kursowe od 2017 roku. Luzowanie polityki pieniężnej przez rząd Stanów Zjednoczonych sprawiło, że w ostatnim czasie pomimo wszystko poszerzyło się grono inwestujących w bitcoin. Dużo zamieszać miał majowy halving bitcoina, w którym analitycy oraz inwestorzy pokładali spore nadzieje. Na razie wielkiego wzrostu kursu BTC nie ma, ale przeszłość pokazuje, że na ten będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.

Rok 2020 nie jest zbyt łaskawy dla globalnej gospodarki. Przerwanie łańcucha dostaw, przestoje związane z lockdownem, spadek konsumpcji – to wszystko prawdopodobnie prędzej czy później odciśnie swoje piętno na światowej ekonomii. Jaki wpływ te wydarzenia miały na rynek kryptowalut? Zanim przejdziemy do rozważań na ten temat, warto zapoznać się z definicjami zjawisk opisanych w dalszej części artykułu.

Luzowanie polityki pieniężnej – zwiększenie podaży pieniądza w obiegu. Instrument stosowany przez banki centralne, w przypadku, gdy wysokość stóp procentowych jest bliska zeru. Popularnie nazywane “drukowaniem pieniędzy”.

Halving bitcoina – obcięcie nagrody wydobywczej o połowę. Jeśli przed halvingiem za dodanie nowego bloku informacji do bazy danych, górnicy otrzymywali 12,5 bitcoina, tak teraz nagroda ta wynosi 6,25 BTC.

Wahania kursowe największe od 2017

Na pewno do inwestowania w kryptowaluty w obecnym czasie nie zachęcają wahania kursu Bitcoina osiągające największą od 2017 roku skalę. Maksymalna wartość aktywu wyniosła w roku bieżącym 9 tys. USD. Podczas spadków wskaźnik ten mocno zbliżył się zaś do poziomu 4 tys USD.

Rynek kryptowalut cechują bardzo duże wahania kursu, dlatego inwestycje w tego typu aktywa są polecane dla osób posiadających już pewne doświadczenie na rynku finansowym. Trzeba wiedzieć w jaką kryptowalutę zainwestować, z jakiej giełdy skorzystać i kiedy pozbyć się swoich kryptoaktywów – mówi Rafał Tomaszewski, redaktor portalu Fintek.pl

Luzowanie polityki pieniężnej wyszło bitcoinowi na dobre

Ostatnie odbicie kursu bitcoina było prawdopodobnie pośrednio wywołane przez bank centralny Stanów Zjednoczonych i jego działania luzujące politykę pieniężną w kraju, w związku z próbami uchronienia gospodarki przed negatywnym wpływem pandemii. Za przykładem USA poszła część światowych banków centralnych. Sytuacja taka pchnęła część inwestorów do lokowania swoich środków w bitcoinie, w celu zapobiegnięcia potencjalnym spadkom wartości waluty.

Wzmożenie ruchu inwestycyjnego widoczne jest już na platformach kryptowalutowych takich jak Binance czy MyEtherWallet.

Wartość BTC jako waluty o skończonej liczbie tokenów jest podatna na wzrosty w sytuacji rosnącego zapotrzebowanie i kurczącej się podaży. Tym bardziej, że liczba bitcoinów pozostałych do “wykopania” kurczy się z dnia na dzień. Eksperci przewidują więc, że wzmożone inwestycje w walutę powinny przynieść wzrost jej kursu.

Bitcoin pozostaje aktywem wysoce spekulacyjnym, który dotąd korzystał na kryzysach „starego” systemu. Nie doszukiwałbym się bezpośredniego wpływu epidemii samej w sobie na kurs BTC. Kurs kryptowaluty rośnie raczej z powodu niedawnego halvingu i działań banków centralnych na kryzys gospodarczy. Szalony dodruk walut fiat sprawia, że w oczach inwestorów BTC, którego podaż jest określona przez algorytm, jest ciekawą inwestycją – komentuje Marcin Wenus, Redaktor Naczelny Comparic.pl, Prezes Fundacji Invest Cuffs.

Majowy halving bitcoina

W dniu 11 maja o godzinie 21.00 czasu polskiego doszło do halvingu bitcoina. Za jeden blok obliczeń górnicy otrzymują od tej pory 6,25 bitcoina podczas gdy wcześniej było to 12,5. Oznacza to, że aby wyprodukować tę samą wartość potrzeba zużyć dwa razy więcej mocy obliczeniowej komputerów-koparek.

W czasie gdy banki centralne drukują masowo pieniądze w obawie przed spadkiem wartości swojej waluty operacyjnej względem dolara, takie działania jak halving bitcoina sprawia, że ten może stać się dobrym kierunkiem inwestycyjnym. Skończoność zasobów BTC i dokonywany regularnie halving waluty to dwa najważniejsze mechanizmy zabezpieczające je przed inflacją. Z historii wiemy zaś, że ta dotyka walut tradycyjnych głównie w czasach kryzysu dokładnie takiego, z jakim przychodzi się mierzyć gospodarce światowej obecnie.

Nadzieje inwestorów kryptowalutowych związane z halvingiem zostały jednak nieco zawiedzione. Kilka dni przed wydarzeniem kurs bitcoina pierwszy raz od lutego wyniósł 10 tys. USD – prawdopodobnie na fali entuzjazmu. Dzień przed halvingiem kurs bitcoina spadł jednak do 8,5 tys USD, dzień po zaś wyceniany był na 8,7 tys USD.

Należy pamiętać, że przy poprzednich przepołowieniach nagrody wyraźne skoki kursowe nastąpiły dopiero po kilkunastu miesiącach, więc wszystko wskazuje, że największe wzrosty dopiero przed nami.

Zgodnie z założeniem, halvingu dokonuje się w celu ochrony zasobów bitcoina przed wyczerpaniem, jednak w obecnej sytuacji może być to idealny bodziec do wzrostu kursu BTC – komentuje Rafał Tomaszewski, Redaktor Fintek.pl. – Wszystkim wątpiącym, że halving wpłynie korzystnie na kurs bitcoina przypominam wydarzenia, które nastąpiły po przepołowieniach w 2012 i 2016 roku. Inwestorzy muszą niestety uzbroić się w cierpliwość i czekać na wzrost kursu BTC. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące miesiące będą najlepszym czasem na zakupienie aktywów tej kryptowaluty, póki ceny nie poszybowały jeszcze w górę – dodaje.

Niektórzy eksperci uważają jednak, że wzrost kursu nastąpi dużo szybciej niż miało to miejsce podczas poprzednich halvingów.

Halving przynosi na pewno wiele pozytywów, ale dla cyfrowych górników jest dużym wyzwaniem. Nagły spadek opłacalności kopania zmusza niektórych do upłynniania swoich bitcoinów, co może na chwilę zatrzymać wzrosty. To jednak zjawisko tymczasowe i kiedy w obszarze miningu wszystko wróci do normy, nic nie będzie już blokowało BTC przed wzrostami. A one już się zaczęły – właśnie przekroczyliśmy ważny poziom 10 000 USD. Warto obserwować rozwój sytuacji. Moim zdaniem wzrosty nastąpią znacznie szybciej niż miało to miejsce w przypadku poprzednich halvingów. Rynek jest teraz wielokrotnie większy i bardziej dynamiczny – komentuje Paweł Bińkowski z Bitcoin.pl.

Czy warto inwestować? [komentarze ekspertów]

– Część analityków spodziewa się dużych wzrostów Bitcoina w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zdaniem niektórych wycena BTC może przebić nawet magiczną granicę 20 tys. dolarów. Oczywiście nie można wykluczyć takiego obrotu spraw, ale jak powszechnie wiadomo rynek kryptowalut jest bardzo zmienny. Zalecamy raczej ostrożne podejście – tłumaczy Rafał Tomaszewski, redaktor portalu Fintek.pl.

– Kryptowaluty to stosunkowo nowy aktyw. Nie wytworzyliśmy jeszcze spójnej metodyki inwestowania, więc ryzyko z nim związane jest relatywnie dość wysokie. Uważam jednak, że jeśli podejść do tego z odpowiednią dozą ostrożności, bitcoin może być ciekawą alternatywą dywersyfikującą portfel inwestycyjny – komentuje Michał Dąbrowski, Dyrektor Zarządzający Fintek.pl i KLANG! Media. – Rok 2020 to czas dużych niepokojów na rynkach finansowych, które jednak zdają się nie dotykać szczególnie mocno giełdy kryptowalutowej. Biorąc pod uwagę, że większość analityków zwiastuje znaczny wzrost kursu BTC w związku z przeprowadzonym niedawno halvingiem – być może teraz jest idealny czas do zakupienia bitcoinów – dodaje.

– Halving wpłynął na cenę przed samym faktem podziału nagrody dla górników. To niemal stałe zjawisko. Najpierw inwestorzy „kupują plotkę”, by potem „sprzedać fakt”. Prościej: skupują BTC przed halvingiem, a potem wyprzedają coiny, gdy cena napędzona nadchodzącym wydarzeniem, jest już wysoka. Powtórka z poprzednich cykli wydaje się dziś bardzo prawdopodobna. Pamiętajmy jednak, że w tle mamy kryzys gospodarczy. BTC nigdy nie funkcjonował w takich okolicznościach, więc wszystko może się wydarzyć – komentuje Marcin Wenus, Redaktor Naczelny Comparic.pl, Prezes Fundacji Invest Cuffs. – Kryptowaluty to aktywa bardzo ryzykowne pod paroma względami, więc nie zalecam inwestowania w nie osobom bez znajomości specyfiki ich działania. Mimo wszystko, jeśli faktycznie scenariusz „bańkowy” się powtórzy, rok 2020 będzie ostatnim, w którym BTC czy inne czołowe kryptowaluty, np. Ethereum, będzie można kupić po stosunkowo niskich cenach – dodaje

– Moim zdaniem rok 2020 to świetny czas na inwestowanie. Wszystko wskazuje na to, że niedźwiedzi rynek w obszarze kryptowalut jest już za nami. Aktualne wydarzenia społeczno-gospodarcze i trwający kryzys mogą jeszcze mocniej osłabić zaufanie do banków centralnych. Społeczność potrzebuje alternatywy, a w moim przekonaniu Bitcoin jest najlepszą z dostępnych. Teraz każdy biznes jest działalnością przynajmniej częściowo internetową i ta tendencja będzie postępować. A pamiętajmy, że BTC to środek płatniczy, który idealnie sprawdza się w realiach internetu – nie ważne czy mieszkamy w Polsce, czy w Chinach. Tak czy inaczej – nie jest to porada inwestycyjna. Decyzję każdy niech podejmie sam, po własnej analizie sytuacji – komentuje Paweł Bińkowski z Bitcoin.pl.


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów