Porada

Jaka jest historia porcelany?Porcelana jest obecna w każdym domu i na każdym stole. Prawdopodobnie używasz jej codziennie. Chcesz wiedzieć jaka jest jest historia? Zapraszamy do dalszej lektury.


Historia porcelany jest bardzo ciekawe i nie taka oczywista jak mogłaby się wydawać.

Pierwszą porcelanę wytworzyli Chińczycy w VII wieku p.n.e. Porcelana jest najszlachetniejszą formą ceramiki. Jest białą, prześwitującą masą. Na początku procesu wytwórczego wypala się mieszankę w temperaturze nie wyższej niż 1000 ̊C, na którą składa się glinka kaolinowa, skaleń i kwarc. Następnie po wypaleniu pokrywa się ją szkliwem. Tak przygotowana jest drugi raz wypalana. 

Porcelanę można podzielić na trzy rodzaje: porcelanę kostną, miękka porcelanę oraz porcelanę twardą.

Porcelana do Europy trafiła dzięki Marco Polo. Przebywał on w 1275 roku na dworze cesarza Kubilaja w Chinach, gdzie zetknął się z pięknymi wyrobami, które w  swoim pamiętniku określił mianem „porcelana”. W Europie tego pojęcia zaczęto używać w XVI wieku. We Florencji ok. 1560 roku powstała porcelana medycyjska, która królowała na salonach dworu Francesco Maria de Medici. Porcelana wynaleziona przez Jana Fryderyka Boettgera w 1709 roku nazywana białym złotem. W 1745 roku w Wielkiej Brytanii opracowano recepturę tzw. porcelany kostnej. Produkowana jest ona ze spopielonych kości bydła, skalenia i kaolinu. To czym się wyróżnia od innych wyrobów to nieskazitelna biel, przejrzystość i wytrzymałość mechaniczna.

Chińska porcelana pomimo swojej długiej historii została docenione przez Europejczyków dopiero w latach 1662-1722 za panowania cesarza Kangxi. To wtedy nastąpił dynamiczny wzrost zapotrzebowania na porcelaną w Europie a co za tym idzie olbrzymi wzrost jej produkcji. Porcelanę zaczęto zdobić różnymi pejzażami oraz scenami rodzajowymi. Wyroby porcelanowe były bardzo różnorodne. Poczynają od filiżanek poprzez kubki a na talerzach dekoracyjnychetażerkach oraz figurkach kończąc.

Obecnie jednym z największy producentów porcelany oprócz chin jest Wielka Brytania oraz Włochy. Pomimo długiej historii porcelana nadal cieszy się dużym zainteresowaniem i jest bardzo chętnie kupowana oraz wytwarzana. Nie tylko ludzie chętnie kupują porcelanę, ale również bardzo chętnie ją wyrabiają nawet w domowych warunkach. Istniejące w Polsce oraz na świecie liczne muza porcelany świadczą o jej ciągłej popularności.