Porada

Jak zadbać o zęby w ciąży?Spodziewając się dziecka staramy się, aby świat, który go powita był dobrze zorganizowany i gotowy zapewnić mu wiele udogodnień. Kobiety świadomie podchodzą do planowania posiłków, wybierają rekomendowanego lekarza do prowadzenia ciąży oraz szykują idealną wyprawkę. Właściwe przygotowanie do macierzyństwa to również regularne przeglądy dentystyczne trwające także w okresie ciąży.


Wśród starszego pokolenia pokutował szkodliwy mit, że kobieta w ciąży nie może leczyć zębów. Oczywiście, jest to nieprawda. Najlepszym okresem, aby wyleczyć zęby jest drugi trymestr, a dokładnie okres między 14, a 20 tygodniem ciąży. Kobieta odczuwająca dolegliwości bólowe nie powinna się obawiać, ponieważ stomatolog będzie mógł użyć znieczulenia. Jest ono bezpieczne dla niej i dla nienarodzonego dziecka. Jeżeli jesteś w ciąży, mieszkasz w stolicy i obawiasz się o stan swoich zębów – nie czekaj, już teraz wpisz w wyszukiwarkę hasło dentysta Warszawa i umów się na wizytę.

Właściwa higieny jamy ustnej w ciąży

Stomatolodzy zgodnie podkreślają, że kobiety świadomie planujące zajście w ciąże powinny być pod stałą opieką dentystyczną. Właściwa higiena jamy ustnej - regularne mycie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką, używania nici dentystycznej oraz płynu do płukania pozwala uchronić zęby przed próchnicą oraz nadwrażliwością. Odbywając regularne kontrole stomatologiczne uda nam się wyłapać potencjalne stany chorobowe na wczesnym etapie i szybko je wyeliminować redukując koszt i czas leczenia. Spodziewając się dziecka nie należy wprowadzać żadnych zmian w sposobie, w jaki dbamy o stan naszej jamy ustnej, o ile jest on prawidłowy. Należy regularnie używać pasty z fluorem, a w 2 i 3 trymestrze ciąży płukać jamę ustną roztworem z chlorheksydyną (0,12%). Nie zapomnij również o czyszczeniu powierzchni języka. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznych infekcji jamy ustnej.

Dla części kobiet spodziewających się dziecka troska o higienę jamy ustnej jest jednak naprawdę problematyczna. Manewrowanie szczoteczką do zębów może wzmagać nudności i wymioty, co znacząco utrudnia ich odpowiednie umycie. W takim przypadku najlepiej odczekać pół godziny przed kolejną próbą, a w tym czasie przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej. Wymiotowanie nie jest obojętne dla szkliwa, dlatego należy je w tym okresie wyjątkowo chronić.

Jeżeli spodziewasz się dziecka, możesz zapisać się na kontrolę do swojego stomatologa przez cały okres ciąży. Nie ma również przeszkód, aby w dowolnym okresie wykonać zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne. Dopiero, gdy wystąpi konieczność leczenia stomatologicznego należy je odpowiednio zaplanować.