Porada

Jak zadbać o swoje zdrowie podczas upałów?Wysokie temperatury, a nawet upały, to cechy charakterystyczne dla lata. Dla większości z nas nie stanowią one zagrożenia, jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.


Jak upał wpływa na nasz organizm?

W czasie wysokich temperatur jesteśmy narażeni na przegrzanie i odwodnienie, a w najgorszym przypadku - udar cieplny. Organizm zwiększa w tym czasie aktywność gruczołów potowych oraz rozszerzają się w skórze naczynia krwionośne. W wyniku tego, tracimy wodę i mikroelementy, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Przekłada się to na nasze samopoczucie - pojawiają się bóle głowy, zmęczenie, nudności, wymioty czy omdlenia. Co więcej, spada również aktywność w pracy oraz nasza koncentracja.

Na skutki upałów najbardziej narażone są małe dzieci i osoby starsze, które zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi, a szczególnie z chorobami nerek, krążenia bądź cukrzycą.

Jak ochronić się przed upałami?

Jeżeli na dworze królują wysokie temperatury, a my musimy wyjść z domu, to musimy się odpowiednio przygotować. Każdy z nas powinien dobrać odpowiedni strój do pogody - przewiewne ubrania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i najważniejsze - krem z wysokim filtrem (najlepiej SPF 50). 

Jeżeli uprawiacie aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, to wybierajcie godziny poranne lub wieczorne. Unikajcie momentów największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11:00 a 16:00. Podstawą jest jednak picie odpowiedniej ilości wody aby zapobiec odwodnieniu - minimum 3 litry.

Co jeszcze możesz zrobić, aby ochronić się kiedy panują wysokie temperatury?

  • Lekka dieta - wypełniona w owoce i warzywa - idealnie więc sprawdzą się lekkostrawne sałatki.
  • Różnica temperatur - wychodząc z domu na dwór, lub wchodząc z gorącego podwórka do zimnego, ochłodzonego klimatyzacją mieszkania bywa zdradliwe. Duże różnice temperatur nie są korzystne dla naszego organizmu - mogą pojawić się przeziębienia, bóle mięśni czy infekcje dróg oddechowych.
  • Ochładzanie mieszkania - odsuwaj żaluzje dopiero wieczorem, kiedy temperatura na dworze spadnie, a słońce zajdzie. Jeżeli pomieszczenia w Twoim domu są klimatyzowane, to pamiętaj, że drzwi i okna powinny być zamknięte. Pomocne są także elektryczne wentylatory.
  • Zwierzęta - pamiętaj o swoich domowych zwierzakach. Powinny mieć one stały i swobodny dostęp do zimnej wody. Nie zostawiaj ich w zamkniętych autach - temperatura rośnie w nim bardzo szybko i może się okazać to dla nich zabójcze.

Nie czekaj i skonsultuj się z lekarzem, kiedy jest potrzeba!

Jeżeli cierpisz na jakieś choroby i przyjmujesz leki na stałe, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Być może będziesz potrzebował dodatkowych preparatów, żeby uniknąć odwodnienia. Jeżeli dojdzie do przegrzania organizmu, bądź osłabienia trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przychodnia online Jutro Medical działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poprzez aplikację z łatwością umówisz się do lekarza rodzinnego zarówno na konsultację telemedyczną, jak i stacjonarną w jednej z warszawskich przychodni. Dowiedz się więcej o leczeniu nadpotliwości na nfz