Porada

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?


Porady i newsy Cityon.pl

Od jakiegoś czasu można zaobserwować coraz większą popularność tańca towarzyskiego, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Coraz więcej osób wybiera się na kursy tańca, ponieważ okazuje się, że w zasadzie – tańczyć każdy może! Nie ważny jest wiek, poglądy religijne, polityczne, czy zasobność portfela.
Dzięki takim programom jak „Taniec z Gwiazdami” szkoły tańca przeżywają drugą młodość, a i liczba tych szkół stale rośnie. Jak zatem wybrać dobry kurs tańca towarzyskiego i szkołę, która nauczy nas tego, co w tańcu najważniejsze? Na co zwrócić uwagę? Czego wymagać od instruktorów? Oto kilka wskazówek.


O co chodzi w tańcu towarzyskim?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania.
Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć, błyszczeć i uwodzić, a on by mógł powiedzieć: zobaczcie jak ona tańczy, jak się porusza – to ja ją prowadzę! Ona tańczy dla mnie, a ja dla niej!

Osobiście nikomu nie życzę by potrafił „tak” tańczyć jak bohaterzy z tańca z gwiazdami. Dlaczego? Bo wystarczy, że gwiazdy dostaną innych partnerów (nie zawodowych tancerzy) i będą musieli zatańczyć do innej muzyki i klops, już po tańcu.
Żeby nie było - cieszę się, że propagują oni taniec, ale Wy dążcie do tego, by umieć zatańczyć do każdej muzyki, na dowolnej przestrzeni i z dowolnym partnerem/partnerką. Wtedy poczujecie prawdziwą radość i wolność w tańcu – wtedy poczujecie jak taniec Was unosi i porywa!

Dlatego uczcie się prowadzenia i poddawania w tańcu, uczcie się kroków i figur, uczcie się obycia z tańcem i wszystkiego co wokół tańca.
Jest wiele szkół, które uczą kilku kroków podstawowych, a później wbijają do głowy układy (schemat złożony z kilku figur następujących po sobie w określonej kolejności). Przyjemność w amatorskim tańcu czerpie się z tworzenia tańca w jego trakcie. Jakie jest zaangażowanie i radość partnerów, którzy próbują na siłę zatańczyć układ? Myślą tylko by się przypadkiem nie pomylić, bo co potem? – od początku układ? Po co zatem całe prowadzenie skoro partnerka i tak wie co za figurę za chwilę będzie tańczyć.
Starajcie się uczyć figur po to, by dowolnie je później ze sobą łączyć. Jak już to opanujecie, to zacznie się zabawa w zaskakiwanie kombinacjami partnerek i próby odczytania prowadzenia partnerów – wtedy on musi zatańczyć tak, by ona mogła to odczytać, a ona będzie musiała się poddać prowadzeniu.

Instruktor
Osoba która prowadzi zajęcia powinna mieć odpowiednie przygotowanie. Musi mieć dobre podejście do uczniów i wiedzę na temat tańca i muzyki. Poza tym taniec powinien być jego pasją a nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy. Przydałaby się również charyzma i zaangażowanie – wyobraźcie sobie jakby wyglądał wasz taniec, gdybyście uczyli się u kogoś, kto jest swoją pracą zafascynowany tak jak sprzedawca hamburgerów w budce na dworcu… No właśnie – charyzma i zaangażowanie jest równie ważne!
Jak sprawdzić przygotowanie merytoryczne instruktora? – zapytać go wprost o posiadane uprawnienia do nauki i doświadczenie w prowadzeniu zajęć lub poszukać informacji o nim np. w internecie.
Jak sprawdzić podejście do uczniów, charyzmę i zaangażowanie? – wybrać się na jakieś zajęcia, które prowadzi. Zwróć uwagę jak odnoszą się do niego uczniowie i jak on do uczniów. Wielu instruktorów prowadzi darmowe zajęcia w klubach lub pozwala przyjść na lekcję próbną. Poza tym dobrym wyznacznikiem jest to czy instruktor ma jakieś grupy zaawansowane (jeśli nie ma to znaczy, że uczniowie z jakiegoś powodu rezygnują z zajęć prowadzonych przez niego).
Mała uwaga. Często bywa tak, że ktoś kto jest doby w tańcu i osiągnął w nim wiele (np. posiada jakiś tytuł mistrzowski) - niekoniecznie jest dobrym nauczycielem tańca i może nie posiadać umiejętności przekazywania wiedzy.

Czego się uczyć

Większość szkół prowadzi kilka różnych kursów. Najczęściej do wyboru są kursy ogólne (poznaje się tam tańce standardowe i latynoamerykańskie) lub z konkretnymi rodzajami tańców.
Na początek warto poznać tańce standardowe i latynoamerykańskie. Dlatego, że zaczynając swoją taneczną przygodę, ciężko jest się konkretnie określić, które tańce bardziej leżą w naszej naturze. Wiele osób przyznaje, że mimo iż na początku bardziej im „leżały” tańce latynoamerykańskie, to z czasem zaczęły doceniać standardy, z których można czerpać ogromną radość.

Konkurencja na rynku tanecznym sprawiła, że szkoły prześcigają się w propozycjach spełniających oczekiwania klientów. Na szczęście w szkołach nie uczy się już tylko tradycyjnej 10 tańców, którą tańczy się na turniejach:
• walc angielski,
• walc wiedeński,
• tango,
• foxtrot,
• quickstep,
• rumba,
• samba,
• cha-cha,
• paso doble,
• jive.
Aby przyciągnąć klientów szkoły wprowadzają do programu tańce mające urozmaicić zajęcia. Dlatego watro wybrać kurs, który ma w programie tańce użytkowe, które będzie można wykorzystać przy każdej okazji (np. 2 na 1, blues), a także takie, które są akurat modne (np. salsa, bachata, merengue).
Ponadto można wybrać kurs, gdzie prowadzi się zajęcia z samych tańców standardowych lub z samych latynoamerykańskich.
Osobną grupę stanowią kursy poświęcone tylko jednemu tańcowi (np. tango argentino czy też west coast swing).

Zajęcia indywidualne czy grupowe
I takie i takie mają swoje zalety.
Na zajęciach indywidualnych mamy pewność, że instruktor cały czas poświęci nam. Indywidualny tok zajęć pozwala wybrać sobie konkretny taniec, którego chcemy się uczyć, zwiększyć tępo nauki, a wszystkie niedociągnięcia są poprawiane od razu. Jednak takie zajęcia są dużo droższe.
Zajęcia grupowe pozwalają na więcej luzu. Odbywa się to niestety kosztem wiedzy, ponieważ tempo nauki jest wolniejsze, dostosowane do grupy. Plusem jest to, że na zajęciach poznaje się wiele osób, z którymi można później bawić się na imprezach tanecznych, wychodzić do klubów, itd. Zajęcia grupowe są dużo tańsze od indywidualnych.

Szkoła, sala, parkiet
Wiele osób wybiera szkołę na podstawie budynku, uważając, że powinien on mieć koniecznie klimatyzację, szatnię, bardzo dobre nagłośnienie, itp. Owszem – fajnie by było gdyby szkoła to oferowała. Jednak dużo ważniejszy jest dobry parkiet i dobry instruktor.
Parkiet najlepiej gdy jest drewniany na drewnianej konstrukcji. Wówczas najlepiej amortyzuje kroki i nie męczą się tak bardzo kolana. Dobrze by było, gdyby sala miała więcej niż 50 m2 - zwłaszcza jeżeli w grupie jest dużo osób.
Lustra na sali są pomocne, jednak w początkowej fazie nauki bardziej przeszkadzają niż pomagają. Dlatego, że przy lustrach dobrze jest ćwiczyć, kiedy ma się już opanowane podstawy tańca i można się skupić na sylwetce w tańcu, wykańczaniu ruchu za pomocą dłoni, itd.

Zajęcia dodatkowe

Wiele szkół prowadzi tzw. wprawki taneczne, dancingi, wyjazdy weekendowe lub obozy.
Są to dodatkowe atuty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły. Takie spotkania lub wyjazdy pozwalają poszerzyć swoją wiedzę, a także sprawdzić swoje umiejętności nie tylko podczas zwykłych zajęć.

Zapytaj znajomych

Najlepiej jest zawsze zaciągnąć informacji na temat szkoły lub konkretnego instruktora od osób, które się już tam uczyły. Dlatego popytaj znajomych, którą szkołę polecają lub poszukaj takich informacji na forach internetowych.

Dodaj swoją wizytówkę
 
Szukasz większej ilości klientów lub chcesz wypromować swoje miejsce? CityOn.pl oferuje darmowe oferty dla firm, które chcą, aby ich nazwa pojawiła się w sieci. Kontroluj swoje informacje biznesowe, w tym godziny, produkty, lokalizacje i inne.
 
Dodaj swoją wizytówkę


Zobacz inne wpisy:


Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcz - jak go usunąc?

Co robić gdy już znajdziemy wbitego kleszcza? Po pierwsze działać szybko!!! Im szybciej kleszcza wyciągniemy tym mniejsza szansa zarażenia chorobami.

Jak nauczyć się tańca?

Obecnie, w dobie programu „Taniec z gwiazdami”, coraz więcej osób decyduje się na naukę tańca. Jednak nadal wiele osób nie rozpoczyna przygody z tańcem, ze względu na równe blokady i obawy.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Radość z nowego / otrzymanego / kupionego / wynajętego mieszkania nie może równać się z niczym innym. Większość z nas marzy by wyprowadzić się do swoich czterech kątów.

Jak kupować żywność? Jak kupować jedzenie

Nie daj sobą manipulować! Zawsze na zakupy wybieraj się z pełnym brzuszkiem. Przed zakupami zjedz coś konkretnego - nie wybieraj się na zakupy głodny/a - kupisz bowiem wtedy więcej.

Jak wybrać szkołę i kurs tańca towarzyskiego?

Niektórzy mówią, że taniec towarzyski to: wertykalna frustracja horyzontalnego pożądania. Po części mają rację, bo przecież w tańcu o to chodzi, żeby między partnerką, a partnerem wytworzyła się specyficzna więź. Tak by ona mogła w tańcu rozkwitnąć,

Kiedy należy się udać na wizytę do reumatologa?

Reumatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami reumatycznymi kości i stawów oraz chorobami zapalnymi tkanki łącznej.

Dom z betonu komórkowego. Wady i zalety

Beton komórkowy charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną. Wynika z jego porowatej struktury. Uzyskuje się go w procesie produkcji polegającym między innymi na spulchnianiu pęcherzykami wodoru. Wówczas dodaje się proszek bądź pastę aluminiową.

KONOPIA - Czy jest taka straszna? Podstawowe informacje które musisz znać!

W wielu badaniach zajmowano się znanym wielu palaczom haszyszu i marihuany zjawiskiem wilczego apetytu. Często, gdy dana osoba zaczyna odczuwać działanie THC, natychmiast przemieszcza się w kierunku lodówki, lub zrywa opakowanie z tabliczki czekolady.

W jaki sposób odpowiednio pielęgnować trawnik na wiosnę?

Choć teorii na ten temat krąży wiele, najlepszym okresem do wykonania pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy przypada na okres przełomu marca i kwietnia.

Pomysł na udane wakacje nad morzem

Dokąd udać się na wymarzone wakacje nad morzem? Aby uniknąć rozczarowań, trzeba pomyśleć nie tylko o atrakcyjności samej miejscowości

Top 10 pomysłów na udane wakacje w Międzyzdrojach

Polskie wybrzeże to jedno z piękniejszych miejsc w kraju. Z tego względu wybranie spośród dziesiątek miejscowości może być niełatwym zadaniem. Szczęśliwie na wybrzeżu mamy prawdziwą perłę, jaką są Międzyzdroje

Cudowne właściwości owoców granatu

Przekazy o cudownych właściwościach owoców granatu powszechnie znane były już w starożytności. Granat czczono wówczas jako owoc wiecznej młodości i płodności, pozwalający zachować dobre samopoczucie i witalność przez lata.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Kradzież roweru to przykra sytuacja dla każdego właściciela. Oprócz sprzętu o wartości często sentymentalnej, możemy stracić także równowartość dużej sumy pieniędzy, wydanej na sam pojazd i jego doposażenie.


Zobacz więcej artykułów