Porada

Jak właściwie dzielić klimatyzatory?Na każdym biegu klimatyzacja pracuje z innym stopniem hałasu i jest tym głośniejszy, im prędzej obraca się wentylator. Przed zakupem urządzenia można więc sprawdzić, czy producent nie podaje np. mocy chłodniczej dla najwyższego biegu, a poziomu hałasu – dla biegu najniższego.Wentylator przysufitowo-przypodłogowy założony pod oknem blokuje napływ gorącego powietrza przez szpary w oknie.
Większość klimatyzatorów ma w wyposażeniu pilota, którym można zaprogramować tryb pracy instrumentu. Na ogół jest to programowanie w cyklu 24-godzinnym, a w niektórych, droższych urządzeniach – w cyklu tygodniowym. Dzięki temu możemy ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, wskazać godziny, w których wentylator ma chłodzić w trybie pracy nocnej (to znaczy na najcichszym biegu) i czas, kiedy ma chłodzić najintensywniej. Zdołamy też zaprogramować temperaturę, w jakiej sprzęt ma się uruchamiać i w której wyłączać, i także określić godziny jego pracy, bo oczywiście nie ma sensu, aby pracowało i zużywało energię wtedy, gdy nikogo nie ma w domu.
Za sprawą funkcji auto-restart po zaniku napięcia w sieci i powtórnym jego włączeniu wentylator sam się automatycznie włącza. Praktyczna też jest funkcja szybkiego chłodzenia, zapewniająca w krótkim czasie spadek temperatury w pomieszczeniu.

Zdołamy kierować kierunkiem wypływu powietrza z kratek wylotowych – w zależności od typu i ceny urządzenia mamy sposobność ustawienia od 3 do 5 różnych kątów nadmuchu bądź możemy regulować to płynnie.
Klimatyzatory nie pobierają ożywczego powietrza z zewnątrz, lecz zapewniają tylko chłodzenie pomieszczenia. Wymuszając ruch powietrza, wywołują wznoszenie się kurzu, dlatego wskazane jest kupić klimatyzator wyposażony w odpowiedni filtr, który będzie oczyszczać powietrze z pyłów i kurzu. Najczęściej stosowane są filtry węglowe. Można również zastosować inne, np. filtry katechinowe, które okazują działanie antyalergiczne, antybakteryjne i antywirusowe dzięki użyciu w nich specjalnej substancji biologicznie czynnej pochodzenia naturalnego. Filtry wypada wymieniać po każdym sezonie letnim.

Wolno także kupić klimatyzatory zaopatrzone w jonizatory powietrza, które produkują jony ujemne, neutralizujące jony dodatnie. W ten sposób klimatyzacja warszawa oczyszcza powietrze, gdyż to właśnie jony dodatnie, wytwarzane na przykład przez monitor komputera i telewizor, odpowiedzialne są za utrzymywanie w powietrzu cząstek kurzu i wpływają niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jony ujemne są natomiast namiastką świeżego powietrza, którym oddychamy nad morzem, w lesie bądź w górach.

Sposób regulacji ilości zimnego powietrza wydmuchiwanego poprzez wentylator zależy od klasy klimatyzatora, a zatem od jego ceny. W najprostszych sprzętach musimy sami zmieniać biegi klimatyzatora – w ten sposób prędzej czy też wolniej ochładza on pomieszczenie do temperatury ustawionej na termostacie. Na ogół mamy do dyspozycji dwie lub trzy prędkości obrotów wiatraka. Niektóre modele mają do tego tryb pracy auto, w którym wentylator sam dobiera najlepszy bieg do utrzymania zadanej temperatury.