CityOn.pl

Jak urządzić nasze mieszkanie zgodnie z zasadami Feng Shui

Porada

Dom powinien być miejscem przyjemnym, bezpiecznym, to tu powinniśmy się czuć dobrze w każdej sytuacji, spokojnie i szczęśliwie. Jak osiągnąć taki stan rzeczy? Sposobów jest wiele. Jednym z nich jest starochińskie Feng Shui.

Feng shui to sztuka aranżacji przestrzeni, zgodnie z którą w obrębie pomieszczenia, domu energia ma przepływać zgodnie i harmonijnie. Wnętrze mieszkania odzwierciedla wnętrze jego mieszkańców dlatego ułożenie w nim poszczególnych elementów, ład i porządek są takie ważne. Zgodnie z chińską mądrością: cokolwiek się dzieje w twoim życiu, znajduje odzwierciedlenie w twoim mieszkaniu (i na odwrót). Bałagan w pokoju to nie poukładane , chaotyczne życie pełne problemów. Spędzamy mnóstwo czasu, warto, by żaden z elementów wystroju nie wywoływał irytacji, niezadowolenia czy dyskomfortu.

Mądrość wywodząca się ze starożytnych Chin zwraca uwagę na właściwe rozmieszczenie, rodzaj wykorzystanych materiałów oraz kolorystykę. Zmieniając barwę ścian czy dodatków można zmienić energię na pożądaną, by w danym wnętrzu czuć się lepiej, by każde z pomieszczeń spełniało swoją funkcję. Np. przedpokój powinien być miejscem, które zaprasza gości do wejścia. Zapewnią to jasne, radosne kolory, np. pastele. Dzięki nim przedpokój (warto, by wszystkie buty i kurtki były poukładane i nie zastawiały wejścia) będzie się wydawał bardziej jasny, większy i tym samym bardziej przyjaznym.

Zgodnie z zasadą pięciu żywiołów, na jakiej opiera się Feng Shui, kuchnia, która określana jest jako żywioł ognia, jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. Dlatego też wskazane jest, by łazienka i ubikacja czyli przeciwstawne żywioły wody, nie znajdowały się w jej pobliżu. Ustawienie takie wpływać może na złe samopoczucie mieszkańców, przyczynić się do powstawania chorób i złej kondycji finansowej. Poprzez takie ustawienie pomieszczeń mogą też generować się kłótnie małżeńskie. Jeśli właściciele nie mają wpływu na układ mieszkania, mogą zaradzić tej walce ognia z wodą w prosty sposób. Wystarczy rozdzielić oba żywioły poprzez zawieszenie kryształowej kuli (posiada energię żywiołu ziemi) miedzy pomieszczeniami. Akcesoria takie nazywane są remediami – mają pomóc przywracać dobrą energię w domu. Mogą to być zarówno kule jak i dzwoneczki, lustra, kwiaty itp.

Ważne jest na jakie pomieszczenie pada wzrok zaraz po wejściu do mieszkania. Najlepiej, by był to pokój dzienny, najlepiej z fotelami lub ławą, co pozwoli się zrelaksować i nawiązywać kontakty towarzyskie. Widok łóżka sprawi, że w domu dominować będą senne nastroje, zmęczenie i chęć położenia się spać. Co ważne,  żadne łóżko ani biurko nie powinno być ustawione pomiędzy drzwiami a oknem, gdyż przepływająca pomiędzy nimi energia może negatywnie wpłynąć na użytkownika. Podobnie jak sypialni, nie jest dobrym rozwiązaniem widok kuchni. Może to spowodować nieustanne uczucie chęci jedzenia i podjadania. Nie jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w domu, gdzie wychowują się dzieci. Według Feng Shui łazienka kumuluje ‘brudną’ energię. Usytuowanie jej naprzeciw drzwi wejściowych, co często zdarza się w blokach, może negatywnie wpłynąć na zdrowie i sytuacje finansową.

Nie każdy może pozwolić sobie na właściwe rozmieszenie pomieszczeń. W codziennym życiu można jednak zastosować kilka zasad, które z pewnością nie zaszkodzą. Należy do nich np. zminimalizowanie ilość kantów i rzeczy, których się nie lubi – zaokrąglone przedmioty przyciągają fortunę. By złagodzić działanie ostrych rogów można ustawić przy nich rośliny.

Warto też mieć jeden czerwony akcent w pokoju mieszkalnym gdyż może nie tylko pobudzić  do działania ale i przyniesie szczęście.