Sport

Jak uchronić się przed wypadkiem na nartach?Mając świadomość, że wyjazd na narty wiąże się z ryzykiem należy zrobić wszystko, aby to ryzyko zminimalizować lub całkowicie wykluczyć. Jest to możliwe gdy uświadomimy sobie gdzie czyha niebezpieczeństwo i czego należy unikać podczas wyjazdu na narty.


Jakie są przyczyny wypadków?

Do najczęstszych przyczyn wypadków podczas jazdy na nartach czy snowboardzie należą trudne warunki narciarskie. Do takich warunków zaliczają się: brak śniegu lub znaczne opady śniegu, niewłaściwy teren, a także niewłaściwe przygotowanie tras narciarskich. Jednak nie są to jedyne przyczyny. Inne przyczyny wypadków wynikają z zachowań narciarzy i zależą również od jakości sprzętu narciarskiego. Po wykonaniu badań opracowano statystyki dotyczące przyczyn wypadków na nartach czy snowboardzie i uszeregowano je zaczynając od najczęstszych:


•    brak znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa  zawartych  w regulaminie narciarskim i snowboardowym;
•    brak przygotowania fizycznego i słaba kondycja fizyczna;
•    braki w technice jazdy na nartach;
•    niewłaściwy  dobór sprzętu narciarskiego;
•    niewłaściwe przygotowanie sprzętu narciarskiego;  
•    niekorzystanie ze sprzętu chroniącego przed wypadkami – np. obowiązek noszenia kasków przez dzieci;

Jakie trasy narciarskie wybierać?

Nie bez znaczenia jest trasa narciarska, którą wybieramy. Zwróćmy uwagę na przygotowanie trasy narciarskiej gdyż trasy oddane do użytkowania powinny być dobrze przygotowane i oznakowane. Obowiązkiem właściciela  wyciągu jest zabezpieczenie stoku narciarskiego i zapewnienie uczestnikom właściwej organizacji ruchu narciarskiego. A najważniejszym ich zadaniem jest zapewnienie narciarzom i snowboardzistom bezpieczeństwa.

Rozważ zanim zdecydujesz

Przyczyny wypadków wynikają też z niewłaściwych decyzji podjętych przez narciarzy i snowboardzistów. Każdy uczestnik dokonuje wyboru dotyczącego trasy narciarskiej i jazdy na nartach czy snowboardzie w danych warunkach atmosferycznych, a nierzadko zdarza się, że są to trudne warunki. Umiejętności narciarzy i snowboardzistów również są na różnych poziomach. Nie należy przeceniać swoich umiejętności, a jednocześnie niedoceniać trasy licząc, że jakoś się zjedzie. Od narciarza zależy również wybór sprzętu narciarskiego i dobranie go do własnych umiejętności.  W tym celu należy się udać do dobrego sklepu narciarskiego, w którym profesjonalny sprzedawca doradzi najlepszy model nart i dobierze buty narciarskie. Sprzęt narciarski jest projektowany przez producentów z przeznaczeniem dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Dlatego też tak ważne jest  dobranie właściwego sprzętu narciarskiego dla danej osoby z uwzględnieniem płci, umiejętności jazdy na nartach i indywidualnych upodobań.

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych uczestników nie dajmy się namówić na spożywanie alkoholu na stoku narciarskim, gdyż jest to surowo zabronione, a w przypadku nieszczęścia surowo karane.