Porada

Jak położyć boazerię?Jak położyć boazerię?

Boazeria była niegdyś hitem w polskich domach. Jest wręcz jednym z symboli PRL-u, ale obecnie znów wraca do łask i jest coraz częściej stosowana w domach, niekoniecznie do wykańczania całych ścian. Wpisuje się znakomicie w styl skandynawski i style związane z naturą. Obecnie częściej wykłada się nią fragmenty ścian lub pojedyncze ściany zamiast całych pomieszczeń i stanowi element dekoracyjny. Jak położyć boazerię na ścianie?


Zalety boazerii

Popularność boazerii w PRL-u wynikała przede wszystkim z tego, że drewno było znacznie łatwiej dostępnym surowcem  niż inne materiały budowlane. Ponadto była niezwykle prosta w montażu i tak jest do dziś. Zamontować ją może nawet amator, więc nie trzeba do tego zatrudniać specjalistów. Montaż boazerii pozwala uniknąć „mokrej roboty” czyli przygotowywania zapraw, nanoszenia ich z dokładnością, a później czekania aż zaschnie i stwardnieje. Deski są bardzo ciekawą alternatywą dla płyt kartonowo – gipsowych.

Obecnie boazeria nie kojarzy się już tak z kiczem i obciachem, jak było jeszcze do niedawna. Wyróżniają się dziś przede wszystkim kolorem, gdyż często są malowane, głównie na jasne kolory. Do produkcji desek wykorzystywane jest także wyższej jakości drewno niż w PRL-u, czyli sosnowe bądź dębowe. Większe są również możliwości zabezpieczenia oraz dekoracji desek. Do wyboru są zarówno rozmaite bejce, lakierobejce, olejowoski, jak i techniki zdobnicze w postaci bielenia, ługowania, przecierania, parzenia czy szczotkowania. Jeszcze tańszym od drewna zamiennikiem są panele ścienne czy nawet podłogowe, które można wykorzystać jako substytut drewna litego czy klejonego. Ponadto deski można montować bardzo różnorodnie – pionowo, poziomie, a nawet skośnie. Używane są również do zabudowy konstrukcji skosów bądź stalowych szkieletów ścian działowych czy drewnianych szkieletów ścian nośnych.

Ciekawe sposoby na boazerię

Boazeria nie musi już oznaczać szeregu desek. Mogą być pocięte na krótsze i zostać ułożone w trójwymiarową układankę. Dla większej wyrazistości efektu warto użyć grubszych desek. Można je mocować do poziomego rusztu, ale także do sklejki przytwierdzonej wkrętami do rusztu. Przykleja się je dla zakrycia gwoździ czy wkrętów, aby nie były widoczne. Na ściany można montować również klocki drewniane o różnej grubości i kształtach, które powstają z desek ciętych w poprzek. Najpierw należy zaprojektować rozmieszczenie, a potem naklejać je na płytę ze sklejki przytwierdzoną do muru cienkimi listewkami.

Szeroką ofertę boazerii znajdziesz na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/boazeria-panele-scienne-podbitka

Ruszt pod boazerię – jak go zrobić

Deski można by montować bezpośrednio do ścian, ale nie jest to możliwe ze względu na to, że ściany rzadko są perfekcyjnie równe. Z tego powodu najpierw trzeba zazwyczaj wykonać ruszt nośny. Można go zrobić z drewnianych łat o wymiarach 1,5x3 albo 2x4 cm. Powinny być zaimpregnowane lub suszone komorowo i ostrugane z czterech stron. Jeśli okładzina ma być pozioma, ruszt powinien być pionowy i odwrotnie. Listwy należy przymocować do ściany za pomocą wkrętów z kołkami rozporowymi. Najpierw trzeba wykonać otwory w ścianie i umieścić w nich kołki, a następnie montować listwy wsuwając wkręty w otwory w listwach i wkręcając je w kołki. W przypadku drewnianych ścian ruszt można zamocować samonawiercającymi wkrętami. Trzeba też pamiętać o wypoziomowaniu rusztu podkładając pod niektóre listwy kliny z kawałków sklejki i kontrolując wszystko poziomnicą. Rozstaw listew pod deski czy panele nie powinien wynosić więcej niż 40 cm.

Po zamontowaniu desek trzeba pamiętać jeszcze o zabezpieczeniu ich przed wilgocią czy zabrudzeniami. W tym celu należy je pomalować albo polakierować. Ewentualnie można użyć lakierobejcy czy olejowosku, pod warunkiem że wcześniej nie został użyty już lakier czy farba. Taki zabieg nada również odpowiedni kolor deskom.