Porada

Jak czyścić matę do jogi? Krótki poradnikKażda mata do jogi się brudzi. Nie ma znaczenia, czy praktykuje się w plenerze, w szkole jogi czy w swoim domu – na powierzchni maty zbiera się kurz i pojawiają się zabrudzenia np. od pocących się dłoni. Dlatego po praktyce warto od razu przetrzeć matę, a od czasu do czasu także ją wyprać. Trzeba tylko zachować ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnego materiału.

Czy matę do jogi można prać w pralce?

 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, z jakiego materiału mata do jogi została wykonana. Do pralki można wrzucić solidne maty wykonane z PVC o otwartej strukturze jak Bodhi Rishikesh czy Kurma Spezial. Natomiast w przypadku modeli PVC z zamkniętą strukturą komórkową oraz mat niskiej jakości PVC pranie w pralce może być ryzykowne i prowadzić do odkształceń.

Również niektóre maty kauczukowe pokryte mikrofibrą nadają się do prania automatycznego, ale większość tego typu mat jednak wymaga czyszczenia ręcznego, aby ich nie zniszczyć. Dlatego zawsze należy trzymać się zaleceń producenta.

Co ważne, mat nie wolno ani wirować, ani też suszyć w suszarkach bębnowych.

 

Metody czyszczenia mat do jogi

 

Wybór odpowiedniej metody zależy nie tylko od stopnia zabrudzenia maty, ale także rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana. Ważna kwestia – niezbyt dobrym pomysłem jest wykorzystanie odkurzacza, ponieważ jego szczotki są zbyt szorstkie i mogłyby zniszczyć strukturę maty.

 

  • Delikatne przetarcie – ta metoda sprawdza się w przypadku każdej maty do jogi. Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej po zakończeniu praktyki od razu wziąć miękką gąbkę albo ściereczkę np. z mikrofibry, zamoczyć ją w wodzie i dokładnie przetrzeć całą matę z obu stron. Można też wykorzystać do tego specjalny spray do czyszczenia mat, a wtedy wystarczy powierzchnię spryskać i nadmiar cieczy zetrzeć szmatką. W ten sposób zbiera się drobne zanieczyszczenia jak kurz i pot, a mata jest dobrze odświeżona przed kolejną praktyką. Ważne, aby odczekać ze zwijaniem maty aż całkowicie wyschnie.
  • Pranie ręczne – przy codziennej praktyce warto nawet co dwa tygodnie wyprać matę do jogi. Najprościej wrzucić ją do wanny albo pod prysznic. Jednak należy pamiętać, że nie wolno trzymać maty w wodzie, ponieważ mogą pojawić się odkształcenia. W przypadku prania ręcznego również wykorzystuje się delikatną ściereczkę lub gąbkę. Zbyt szorstkie rzeczy doprowadziłyby do uszkodzenia powierzchni. Natomiast do wody można dodać nieco delikatnego detergentu. Doskonale się sprawdza zwykłe szare mydło lub inny środek czyszczący. Trzeba tylko zwrócić uwagę na skład – niedopuszczalne są preparaty zawierające agresywne składniki wybielające lub alkohol. Inny sposób polega na zmieszaniu letniej (woda nie może być gorąca) wody z octem spirytusowym lub octem jabłkowym. Do takiej mikstury można również dolać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego o działaniu przeciwbakteryjnym, który dodatkowo sprawi, że mata do jogi będzie pięknie pachnieć. Świetnie się tu sprawdzi olejek z drzewa herbacianego, ale też cynamonowy, miętowy lub lawendowy.
  • Pranie w pralce – bez wątpienia to najszybszy i zarazem najbardziej komfortowy sposób na czyszczenie maty do jogi. Jednak jak już wcześniej wspomniano, nie każda mata nadaje się do prania automatycznego. Dlatego przed wrzuceniem swojego ulubionego modelu do bębna pralki należy sprawdzić, czy producent w ogóle dopuszcza taką opcję. Jeżeli tak, to trzeba tylko pamiętać o nastawieniu niskiej temperatury – maksymalnie 300C i wyłączyć wirowanie. Do prania można zastosować płyn do prania delikatnych tkanin.

article-thumb-1

Suszenie maty do jogi równie ważne jak jej czyszczenie

 

Kiedy już wiadomo, jak czyścić matę do jogi, to czas skupić się na jej efektywnym wysuszeniu. I w tym przypadku należy zachować ostrożność. Niedopuszczalne jest wirowanie w pralce, ale także korzystanie z suszarki bębnowej. Nadmiar wody łatwo się wchłania w ręczniki, a potem matę należy rozłożyć i czekać na jej naturalne wyschnięcie – tak się postępuje bez względu na to, z jakiego materiału mata do jogi jest wykonana.

Generalnie trzeba unikać wszelkich źródeł gorącego powietrza. Odpada zatem nie tylko suszarka bębnowa, ale też suszenie na grzejnikach (lub w ich pobliżu) oraz na słońcu, jeżeli chce się uniknąć odkształceń materiału. Co więcej, promienie ultrafioletowe przyczyniają się do powstawania nieestetycznych przebarwień.

Bardzo ważne, aby nie spieszyć się ze złożeniem maty. Jeżeli będzie choć trochę wilgotna, to po złożeniu zaczną się rozwijać szkodliwe drobnoustroje, więc mata nie tylko zacznie brzydko pachnieć, ale mogą się nawet na niej pojawić wykwity pleśniowe.

 

Na jaką matę do jogi szczególnie uważać przy czyszczeniu?

 

Zdecydowanie najprostsze w pielęgnacji są modele wykonane z PVC o otwartej strukturze komórkowej oraz z mikrofibry. Maty z naturalnego kauczuku łatwo się odbarwiają i mogą zmieniać swoją teksturę w przypadku błędów podczas czyszczenia lub suszenia. Z kolei maty z PU okazują się kłopotliwe w kwestii utrzymania w czystości ze względu na dużą podatność na zabrudzenia i zarysowania. Trzeba bardzo uważać podczas czyszczenia i nie stosować detergentów. Maty z naturalnego korka czyści się bez problemu, ale nie nadają się prania automatycznego i namaczania.

Jogastyl.pl
Telefon: 790 261 466
https://jogastyl.pl/kontakt