Porada

Ile kosztuje styropian na podłogę?Ile kosztuje styropian na podłogę?
Podłogi oraz fundamenty są elementami budynku, które bardzo często pomijamy na etapie prac ociepleniowych. Jest to niewłaściwa praktyka, gdyż odpowiednia termoizolacja podłóg w znacznym stopniu wpływa na komfort przebywania w mieszkaniu. Styropian podłogowy jest stosunkowo łatwy w montażu i ma wiele innych zalet. Jak kształtują się koszty jego montażu?


 

Zalety styropianu podłogowego

Styropian podłogowy jest znakomitym izolatorem. Chroni przed utratą temperatury i jest ognioodporny. Posiada również niewielką chłonność wody. W dobrym stopniu wygłusza — charakteryzuje się dużą izolacyjnością akustyczną.

Spośród wymienionych cech, najważniejsze miejsce zajmuje współczynnik przewodzenia ciepła. Warto również pamiętać, że im cięższy jest styropian podłogowy, tym większą wytrzymałością się charakteryzuje. Dlatego zasada, że lekki styropian jest bardziej wytrzymały i lepiej izoluje, jest nieprawdziwa.

Jaki styropian podłogowy najlepiej wybrać?

Wbrew obiegowej opinii, nie każdy styropian może być położony na podłodze. Najlepiej sprawdzi się twardy rodzaj. Z reguły jest wytrzymalszy i bardziej przystosowany do obciążeń, które będą na niego oddziaływać. Wybór odpowiedniego styropianu podłogowego sprowadza się również do jego grubości. Na parterze sprawdzi się piętnastocentymetrowy, na piętrze wystarczy 5 cm. Jak z szerokiej gamy produktów wybrać odpowiedni rodzaj? Jaki jest koszt ułożenia styropianu podłogowego?

Koszty ułożenia styropianu podłogowego

Cena styropianu podłogowego zależy od wielu czynników, m.in. od producenta. Jednym z czołowych producentów jest austriacka firma Austrotherm, która oferuje produkty kategorii premium. Cena za metr sześcienny tego izolatora wynosi ok. 420 zł brutto. Są to płyty polecane przez wielu specjalistów z branży. Sprawdzą się na różnych podłogach, również na tych na gruncie.

Innym producentem, który ma bogatą ofertę styropianów podłogowych jest Swisspor. Jednym z czołowych produktów jest produkt eps 100 030. Sprawdzi się pod wylewki, również jako izolacja cieplna podłóg w domach jednorodzinnych i budynkach publicznych. Jest odpowiedni także, gdy mamy ogrzewanie podłogowe. Cena za opakowanie (0,28 m3) wynosi około 130 zł brutto.

Produkty premium oferuje także marka Yetico. Płyty grafitowe styropianowe, o dużej odporności na obciążenie i świetnych parametrach termicznych. Cena za m3 wynosi ok. 415 zł brutto.

Wybór zależy od parametrów

Cena styropianu podłogowego w dużej mierze zależy od producenta. Wpływają na nie również to, gdzie zakupimy produkt (bezpośrednio od producenta, w sklepie czy hurtowni budowlanej), w jakim regionie kraju robimy zakupy, czy ilości, której potrzebujemy. Choć cena może znacznie się różnić, nie ona powinna być głównym czynnikiem, który wpłynie na naszą decyzję. Izolacja jest wykonywana na lata, dlatego ważne jest, aby dobrze służyła. Dlatego lepiej postawić na materiały nieco droższe, ale lepszej jakości. Również w ofercie tego samego producenta można odnaleźć produkty lepsze i gorsze. Zawsze lepiej inwestować w te lepsze.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styropian-podlogowy-c-3/