Porada

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego. Co to jest i czy fotowoltaika wciąż się opłaca?Prywatna, przydomowa elektrownia, którą tworzymy dzięki panelom fotowoltaicznym to nie tylko oszczędności. To przede wszystkim coś, na czym najbardziej nam zależy, a mianowicie - pełna niezależność energetyczna oraz aktywne wsparcie Ziemi pod kątem ekologii. Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego gwarantuje nam właściwie darmowy prąd, dzięki czemu - bez strachu o kolosalne rachunki - jesteśmy w stanie wyposażyć naszą nieruchomość we w pełni nowoczesną technologię i rozwiązania, dzięki którym nasze życie staje się zdecydowanie bardziej wygodne. Klimatyzacja, pompa ciepła, a może rekuperacja? Jeśli posiadacie „darmowy” prąd – nie musicie obawiać się o to, ile będą go potrzebowały. Macie elektryczny samochód? W takim razie fotowoltaika umożliwi Wam jego darmowe ładowanie. Dzięki modułom fotowoltaicznym na dachu jesteśmy w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowanie domu i jego mieszkańców na energię elektryczną. Jeśli nie wiecie co to jest fotowoltaika, czy fotowoltaika się opłaca i w jaki sposób tę jej opłacalność obliczyć – koniecznie zostańcie z nami do końca. Śpieszymy z wyjaśnieniem!

Fotowoltaika – co to jest i na czym ona polega?

Aby zrozumieć opłacalność fotowoltaiki, należy zacząć od tego, czym ona w ogóle jest i jak działa. Zatem – od początku. Dla wielu osób może być zaskakującą informacją, że zjawisko fotowoltaiczne było znane już wiele lat temu. Odkrycie efektu fotowoltaicznego, czyli sytuacji, w której promienie słoneczne powodują tworzenie się w ciele stałym siły elektromotorycznej, miało miejsce w wieku XIX. W oparciu o ten prosty, odkryty wówczas efekt, działają po dziś dzień panele fotowoltaiczne, które pozyskują energię z odnawialnych źródeł, a następnie rozprowadzają ją po domu.

Czy fotowoltaika w 2022 roku wciąż się opłaca?

Od nowego roku, tj. 2022 planowane są w naszym kraju duże zmiany dotyczące formy rozliczania się osób, korzystających z instalacji fotowoltaicznej, z zakładami energetycznymi. Instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych będą od 2022 funkcjonowały nieco inaczej niż do tej pory. Dotychczas prosumenci instalacji fotowoltaicznej on-grid mogli przekazywać nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej przez swoją domową elektrownię do sieci głównej, a następnie – w razie potrzeby – odebrać nadwyżkę. Wymiana to odbywała się do tej pory w pełni bezgotówkowo. Po zmianach, które mają wejść w życie w nowym roku, osoby posiadające na domu moduły fotowoltaiczne, będą zmuszone rozliczać się z elektrownią w inny sposób. Wyprodukowany po 2021 roku nadmiar prądu będzie wykupywany od prosumenta przez elektrownię, a w razie potrzeby prosument będzie musiał zapłacić na prąd w ten sam sposób, w jaki płacą za niego wszyscy nieposiadający fotowoltaiki. Czy to oznacza, że fotowoltaika przestanie się opłacać? Absolutnie NIE! Fotowoltaika wciąż jest i będzie inwestycją niezwykle opłacalną, jednak kluczem do maksymalnej opłacalności będzie optymalne dopasowanie wielkości instalacji do indywidualnych potrzeb gospodarstwa domowego.

article-thumb-2


Opłacalność fotowoltaiki – czy da się ją obliczyć?

Na to, czy fotowoltaika jest opłacalna, wpływa wiele czynników. Dlatego najlepszym sposobem na sprawdzenie tego, jak sytuacja kształtuje się w naszym przypadku, jest skorzystanie ze specjalnego, dostępnego w Sieci, w pełni darmowego Fotowoltaika Kalkulatora. Obliczając opłacalność inwestycji, nie zapominajcie o fakcie, że na w naszym kraju istnieje możliwość otrzymania dotacji na fotowoltaikę, która w znaczny sposób podnosi opłacalność fotowoltaiki.