Porada

Czym dokładnie zajmuje się lekarz endokrynolog?Czym dokładnie zajmuje się lekarz endokrynolog?

Lekarz jakim jest endokrynolog zajmuje się leczeniem problemów z hormonami. Są one produkowane zarówno przez tarczyce jak i przez narządy płciowe.


Poziom oraz rodzaj hormonów zależy w dużej mierze od tego czy badana jest kobieta czy mężczyzna. W przypadku hormonów płciowych leczenie nie jest niezwykle proste, ale również nie należy do trudniejszych. To za sprawą tego, że obecnie w aptekach znajduje się szeroka gama leków hormonalnych, które pomagają regulować poziom każdego hormonu płciowego.

 

Kuracja taka trwa od kilku do kilkunastu miesięcy jednak po odstawieni leków pacjent może być pewien że problemy nie wrócą przynajmniej przez okres kilku najbliższych lat. Problemem może okazać się leczenie tarczycy. Najczęściej pacjenci poradni endokrynologicznej chorują na nadczynność tarczycy, lecz zdarzają się przypadki związane z niedoczynnością. Regulacja odpowiedniego poziomu tych hormonów jest kłopotliwa i nie zawsze daje długotrwałe efekty. Czasem może dojść do zbyt dużego obniżenia lub podwyższenia ich poziomu przez co pacjent nadal odczuwa negatywne skutki choroby.

 

Lekarz endokrynolog aby mógł zastosować skuteczne leczenie musi znać przyczynę choroby. Wykonywane są w tym celu badania które najczęściej polegają na pobraniu krwi pacjenta i sprawdzeniu i poziomu hormonów i najważniejszych składników znajdujących się w krwi które mogą wpływać na niewłaściwa pracę tarczycy. Pracownia endokrynologiczna opiera swoją pracę głównie na badaniach które polegają na pobraniu od chorego krwi i jej dokładnym zbadaniu. To właśnie w krwi można wykryć poziom wszystkich hormonów. Następnie gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości pacjent może zostać skierowany na dalsze badania lub po prostu lekarz zleca odpowiednią terapię za pomocą leków.

 

Choroba tarczycy bez względu czy dotyczy produkowania zbyt duzej ilości hormonów czy też zbyt małej może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet. Młodzież, która jeszcze dorasta bardzo rzadko bada właśnie te hormony, gdyż w rozwijającym się organizmie wszystko jeszcze się stabilizuje, a leczenie może zaburzyć jedynie pracę tarczycy u młodego człowieka. W przypadku osoby dorosłej nawet jeżeli nie odczuwamy żadnych dolegliwości powinniśmy chociaż raz w życiu zrobić sobie takie badanie.