Porada

Czy warto założyć biuro nieruchomości?Biuro nieruchomości to nic innego jak jedna z firm usługowych. Świadczy ono usługi z zakresu nieruchomości. Zajmuje się promocja i sprzedażą domów, mieszkań, działek, pośredniczy w kupnie i poszukiwaniu lokum. Czy jest to opłacalny biznes?Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie gdzie warto otworzyć taki biznes. Otóż z pewnością tam, gdzie rynek nieruchomości jest na tyle potężny, że opłacalne jest skorzystanie z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. A zatem w każdym wielkim mieście warto go otworzyć. Oczywiście zakres działania nie powinien ograniczać się do granic miasta i tak biuro nieruchomości we Wrocławiu powinno objąć swym działaniem nie tylko miasto Wrocław i jego okolice ale wręcz całe województwo dolnośląskie. Oczywiście w pierwszej kolejności wrocławskie biuro będzie zajmowało się ogłoszeniami z rejonu miasta – aczkolwiek trzeba być na tyle elastycznym i otwartym na nowego klienta aby bez problem obsłużyć ogłoszenia z dalszych rejonów.

Czy jest to biznes opłacalny? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Z jednej strony konkurencja na dużych rynkach nieruchomości jest na tyle duża, że marże pobierane za wykonywane usługi nie mogą być zbyt wysokie. Wygórowane opłaty za skorzystanie z oferty biura nieruchomości odstrasza klientów i tym samym rozwija tańszą konkurencję. Z drugiej jednak strony, gdy posiadamy dobrą, wiarygodną markę, gdy istniejmy na rynku nieruchomości wystarczająco długo by być rozpoznawanym przez ludzi, nie tylko z branży, możemy sobie pozwolić na nieco wyższe opłaty i tym samym więcej zarabiać.

Obracanie się na rynek nieruchomości jest, jak każdy biznes usługowy, skażony pewnym ryzykiem niepowodzenia i zawsze trzeba się z tym liczyć. Ponadto na rynku nieruchomości istnieją tak zwane okresy przestoju, gdzie niewiele się dzieje. Oznacza to ciężkie czasy dla biura nieruchomości, którego zysk uzależniony jest od działań na nim. Prężnie działające biuro potrafi jednak przewidzieć okresu przestoju i tak kierować swoimi poczynaniami, by nie trzeba było kończyć działalność w dobie kryzysu.

Dobre biuro nieruchomości współpracuje nie tylko z indywidualnymi klientami ale przede wszystkim z deweloperami. To oni stanowią siłę napędzającą rynek nieruchomości. Wrocławskie biura nieruchomości powinny zatem prezentować oferty deweloperów z całego Dolnego Śląska. Dobre biuro zaciekawi nowymi inwestycjami wielu ludzi – znajdzie masę klientów na budowane mieszkania i domy.