Zdrowie

Czy ból jajnika po okresie jest normalny?Czy ból jajnika po okresie jest normalny?

Ból jajnika może mieć kilka przyczyn. Niekiedy jest objawem zapalenia przydatków, ale może też świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Podczas gdy dolegliwości ze strony jajników nie powinny niepokoić, jeśli odczuwamy je w trakcie menstruacji, to już po niej powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa.

Przyczyny bólu jajnika po okresie

Ból po okresie, który odczuwany jest w podbrzuszu, powinien być skonsultowany ze specjalistą, ponieważ może świadczyć o zapaleniu przydatków. To niejedyny możliwy powód. Jest również objawem torbieli na jajnikach lub zapalenia dróg moczowych. W każdym z wyżej wymienionych przypadków konieczna jest poszerzona diagnostyka i odpowiednio dobrane leczenie. Jest jeszcze jeden powód bólu jajnika po okresie… Może on zwiastować początek ciąży. 

Jeśli dolegliwość jest wynikiem stanu zapalnego lub zmian w obrębie narządów rodnych, często występują objawy towarzyszące, m.in. upławy, plamienie, a także ból w trakcie aktywności seksualnej. Z kolei ciąże oznacza intensywne zmiany w kobiecym organizmie, które jeśli jej nie planowaliśmy, mogą wzbudzić niepokój. Właśnie dlatego tak ważna jest specjalistyczna konsultacja i określenie przyczyny.

Dlaczego bólu jajnika nie można lekceważyć?

Zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów to w istocie infekcja bakteryjna. Zlekceważone zakażenie może być nawet przyczyną niepłodności. Ból w podbrzuszu jest odczuwany już w trakcie okresu, ale nie ustępuje wraz z jego zakończeniem. Dodatkowo bóle brzucha i podbrzusza są silne, napadowe i może im towarzyszyć gorączka. Kobiety obserwują również plamienie po okresie. 

Ból jajnika po okresie u kobiet w wieku rozrodczym jest też charakterystyczny dla torbieli na jajnikach. Są one najczęściej diagnozowane podczas badania USG. W początkowym etapie torbiele nie dają żadnych objawów. Te pojawiają się dopiero, jeśli zmiany są duże. Zwykle torbiele wypełnione są krwią, płynem surowiczym lub tkanką. Mogą pojawić się dodatkowo zaburzenia miesiączkowania i uczucie parcia na pęcherz. 

Znacznie częstszą inkrecją jest zapalenie pęcherza, do którego dostały się drobnoustroje. Infekcja może wystąpić, jeśli korzystamy z publicznych toalet i miejsc, typu baseny czy sauny. Poza bólem jajników i znacznie częstszym oddawaniem moczu niż zwykle może pojawić się również ból w trakcie mikcji. Leczenie zależy od natężenia objawów.

Jeśli natomiast chodzi o pierwsze symptomy ciąży, to ból jajników po okresie związany jest z rozciąganiem i wzrostem macicy. Często odczuwane dolegliwości określane są jako skurczowe, co jest wynikiem zwiększonego ciśnienia w obrębie jamy brzusznej.

Kiedy jeszcze bolą jajniki po okresie?

Niestety ból jajnika po owulacji może być objawem poronienia lub ciąży pozamacicznej. Właśnie dlatego wszelkich niepokojących zmian nie można lekceważyć. Zwłaszcza jeśli wraz z dyskomfortem pojawiają się krwawienie i gorączka. Jeśli mimo stosowania leków przeciwbólowych bez recepty nie ustępuje lub nasila się, nie należy odwlekać wizyty u specjalisty.