Blog

Co warto zwiedzić w Sanoku i jego okolicach?Co warto zwiedzić w Sanoku i jego okolicach?

Sanok i okolice to ciekawe miejsce, nie tylko ze względu na swoje walory historyczne. Choć samo miasto nie jest szczególnie duże, bowiem liczy około 37 tysięcy mieszkańców, znajdziesz tutaj naprawdę sporo atrakcji, które możesz zwiedzić w ramach jednodniowego lub weekendowego wypadu.


Jaki środek transportu na wycieczkę wybrać?


Wszystkie opisane poniżej atrakcje znajdują się w granicach administracyjnych miasta lub jego najbliższej okolicy, sięgającej kilkunastu kilometrów. Oznacza to, że z powodzeniem możesz wybrać się na wycieczkę rowerem! Jeśli przybywasz z innych zakątków Polski, musisz przygotować się na całkiem długą podróż, bowiem Sanok to jeden z najdalej wysuniętych na południowy-wschód ośrodków miejskich. Niecierpliwym towarzyszom podróży możesz zarekomendować ciekawe online gry lub zainteresować ich zabawami karcianymi czy słownymi.


Sam Sanok jest na tyle małym miastem, że z powodzeniem możesz zwiedzić je na pieszo. Warto mieć jednak na względzie, że zajmie to zdecydowanie więcej czasu niż podróż rowerem. Jeśli przyjechałeś do tego miejsca jedynie na krótki czas, rekomendujemy zabranie ze sobą jednośladu, byś mógł zobaczyć jak najwięcej!


Atrakcje, które masz pod ręką!


Sanok stoi przede wszystkim historycznymi budowlami, a także pięknymi widokami. Z pewnością pierwszą rzeczą, którą powinieneś zwiedzić w tym mieście jest Zamek Królewski. Ta powstała w XIV. wieku budowla gościła w swoich murach wiele znamienitych osobistości, a aktualnie jest ostoją dla bogatej kolekcji dzieł sztuki, historycznego uzbrojenia, ceramiki Pokuckiej czy eksponatów archeologicznych. Szczególnie ważnym elementem sanockiego muzeum jest galeria prac Zdzisława Beksińskiego. Licząca około 600 dzieł kolekcja to największa ekspozycja tego artysty na świecie.Przemierzając ulice Sanoka, zwróć uwagę na mnogość budowli z przełomu XVIII. i XIX. wieku. Wartymi szczególnej uwagi są: budynek tzw. Zajazdu przy ulicy Zamkowej 2, Archikatedralny Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy, mieszczący się przy tej samej ulicy, 14 numerów dalej, a także Dom Mansjonarzy na Placu świętego Michała.


Na terenie miasta znajdziesz też kilka ciekawych instalacji artystycznych. Jako, że wybitny polski artysta, Zdzisław Beksiński, pochodził z Sanoka, to właśnie w tym mieście powstał jego pierwszy pomnik. Znajdziesz go przy ulicy Rynek 14. Odchodząc nieco od centrum natrafisz na pomnik statku MS Sanok, wzniesiony w 1966 roku. Wartą obejrzenia jest też fontanna z rzeźbą, mieszcząca się na Placu Miast Partnerskich.


W granicach administracyjnych miasta znajdziesz również zespół zagród, które pomogą ci lepiej zrozumieć życie ludzi z ubiegłej epoki. Co ciekawe, tuż obok nich mieści się miejsce do zjazdu tyrolką, zatem jeśli na jeden z brzegów przybyłeś na pieszo, z powodzeniem możesz szybko przeprawić się na drugi brzeg, ubogacając podróż solidną dawką emocji.


Podziwiaj przyrodę, nie oddalają się zbytnio od Sanoka


W okolicy Sanoka znajdziesz wiele zapierających dech w piersiach widoków. Jeśli potrzebujesz chwili wyciszenia, dosłownie kilka kilometrów od centrum miasta znajdziesz rezerwat przyrody „Polanki”. Spacerowa trasa ubogacona licznymi gatunkami roślin zwieńczona jest małym źródłem siarczkowym.

 


Kolejnych kilka kilometrów dalej znajdziesz z kolei taras widokowy Słonne. Choć dotarcie do niego autem, poprzez gęste serpentyny drogowe, nie będzie łatwe, widoki, które tam zastaniesz, wynagradzają wszystkie trudy! Doceniły je już tysiące turystów, bowiem w Google Maps to miejsce otrzymało ponad 1500 ocen, które złożyły się na średnią 4,7/5 gwiazdek.