CityOn.pl


Popularne zapytania: lombard Warszawa lombard Kraków komis samochodowy paczkomat Wrocław kościół Wrocław


Porada

Co można zrobić w kuchence mikrofalowej?

CityOn.pl
Na pewno większość osób korzystająca z kuchenki mikrofalowej, podgrzewa w niej tylko przygotowane wcześniej potrawy. Jednak kuchenka mikrofalowa daje Nam wiele innych możliwości. Jakich? Zajrzyj i się dowiedz.

Kuchenka mikrofalowa jest wspaniałym urządzeniem, które daje Nam w kuchni wiele możliwości. Za pomocą jej możemy bardzo przyspieszyć sobie pracę i zdecydowanie ją ułatwić. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek i porad.

 

Miękkie masło

Chcą szybko uzyskać miękkie masło umieszczamy jego kostkę w mikrofalówce i podgrzewamy od 30 do 60 sekund wykorzystując moc 250 W. Wówczas masło będzie a tyle miękkie, by łatwo się rozsmarowało na kanapce.

 

Stopione masło

W przypadku gdy potrzebujemy masła stopionego jego 100 gram umieszczamy w małym półmisku z przykrywką i topimy go od minuty do dwóch używając mocy 440 W.

 

Zdejmowanie skórki z migdałów

Około 50 gram migdałów zalewamy 5 łyżkami stołowymi wody i doprowadzamy je do wrzenia podgrzewając około 2 minuty pod wpływem 900 W. Po upływie tego czasu migdały pozostawiamy w wodzie jeszcze na dwie minuty, po czym zdejmujemy z nich skórkę.

 

Pieczenie migdałów

Migdały można upiec w kuchence mikrofalowej. 50 gram przygotowanych migdałów wkładamy do małej miseczki i pieczemy je od 4 do 5 minut przy mocy 600 W. W tym czasie musimy je kilkakrotnie wymieszać.

 

Moczenie suszonych owoców

Ten proces możemy przyspieszyć korzystając z kuchenki mikrofalowej. W tym celu umieszczamy 200 gram owoców w miseczce i zalewamy 250 ml wody. Podgrzewamy owoce 3-4 minuty wykorzystując moc 900 W. Dzięki temu owoce szybko wchłoną wodę.

 

Rozpuszczanie skrystalizowanego miodu

Około 500 gram miodu rozpuszczamy w kuchence mikrofalowej przez 3-4 minuty pod wpływem mocy wynoszącej 440 W.

 

Wyrastanie ciasta drożdżowego

Ciasto, które powstało z pół kila mąki poddajemy rośnięciu w kuchence mikrofalowej przez około 5-7 minut pod wpływem mocy 100 W.

 

Blanszowanie warzyw

Pół kilo warzyw zalewamy w szklanym naczyniu 50 ml wody. Blanszujemy je przez około 5 minut korzystając z mocy 900 W. Po upływie tego czasu warzywa chłodzimy zimną wodą.

 

Topienie czekolady

Czasami potrzebujemy szybko stopić czekoladę. Możemy do tego celu wykorzystać kuchenkę mikrofalową. 100 gram czekolady łamiemy na małe kawałeczki i topimy je przez około 2-3 minuty wykorzystując moc 440 W. Pamiętajmy, by w tym czasie często mieszać czekoladę.

 

Karmel z cukru

W celu zrobienia karmelu mieszamy ze sobą w naczyniu żaroodpornym trzy stołowe łyżki cukru z dwoma łyżeczkami wody. Mieszaninę podgrzewamy 3-4 minuty mocą 600 W. Podczas podgrzewania karmel mieszamy.

 

Pieczone jabłka

Jedno jabłko myjemy i usuwamy z niego gniazda kuchenne. Do środka możemy dodać między innymi rodzynki lub inne suszone owoce. Kładziemy jabłko na talerzu i pieczemy około 5 minut wykorzystując moc 600 W.

 

Grzane wino

Do żaroodpornej szklanki z pałeczką do mieszania wlewamy czerwone wino z dodatkiem cynamonu, cukru, dwoma goździkami i plasterkiem cytryny. Wino podgrzewamy przez 1-2 minuty mocą 900 W.

 

Popcorn

Dwie łyżki stołowe kukurydzy przeznaczonej do prażenia wraz z jedną łyżeczką masła wkładamy do małej miseczki. Prażymy popcorn pod przykryciem prze 7-8 minut przy mocy 600 W. Gotowy popcorn solimy lub dodajemy do niego cukier.

 

Jajecznica

Cztery jajka należy rozbełtać z 8 łyżkami mleka. Dodać przyprawy do smaku oraz świeże zioła. W takiej postaci podgrzewamy w odpowiednim naczyniu jajecznicę przez około 7 minut mocą 440 W. W tym czasie wielokrotnie ją mieszamy.