Porada

Buty narciarskie męskie – co wybrać?Wybór odpowiednich butów narciarskich jest najważniejszą i najtrudniejszą częścią zakupu sprzętu narciarskiego. Właściwe buty to komfort i wygoda dla stóp nawet po wielu godzinach jazdy. To również dobra kontrola nad nartami.

Jak wybrać buty narciarskie męskie?

Jeśli planujesz kupić buty narciarskie męskie, pierwszą rzeczą do zrobienia jest określenie, czego od nich oczekujesz i ocena Twojego potencjału w tym sporcie. Oznacza to, że musisz zdecydować, czy szukasz hardcorowego narciarstwa zjazdowego, czy komfortu i zabawy w górach z ich piękną scenerią i świeżym powietrzem. Jeśli jesteś początkujący, powinieneś zastanowić się, czy chcesz w przyszłości rozwijać swoją technikę jazdy na nartach, czy też nie.

Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz używać butów do kontrolowania jazdy na nartach w górach, więc powinny być dopasowane, ale nie powinny być boleśnie niewygodne.

Która marka jest najlepsza? Przy wyborze butów narciarskich nie należy zwracać uwagi na producenta. W świecie, w którym panuje duża konkurencja, nie ma złych butów narciarskich. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy buty danej marki po prostu nie są odpowiednie dla danego jeźdźca.

Ponadto, jeśli posiadasz już narty alpejskie danego producenta, nie ma potrzeby kupowania butów tej samej marki. Zdecydowana większość butów narciarskich jest kompatybilna z wszystkimi wiązaniami. Jedynym wyjątkiem są buty do ski touringu.

Prawie wszystkie marki produkują szeroką gamę butów narciarskich, które są podzielone na kategorie:

  • zgodnie z poziomem wyszkolenia narciarza (od początkującego do sportowego).
  • zgodnie z przeznaczeniem (uniwersalne, sportowe, freeride, freestyle);

Buty narciarskie składają się z buta zewnętrznego i wewnętrznego i mają wiele cech:

  • but zewnętrzny (w języku angielskim – „shell”) określa sztywność, ma pewną szerokość ostatniego, kąt nachylenia bagażnika;
  • buty wewnętrzne (w języku angielskim – „liner”) różnią się zastosowanymi materiałami, strefami formowania, obecnością izolacji.

Im wyższy poziom buta, tym wyższa sztywność – im węższe kopyto, tym lepsze profilowanie, prowadzenie narty jest wyższe i ostrzejsze. Jednak zakup najdroższego i najnowocześniejszego buta nie gwarantuje komfortu jazdy, ponieważ but może po prostu nie pasować na ostatni. Aby temu zapobiec, buty należy starannie dobierać, najlepiej z pomocą kompetentnego specjalisty.

Rozmiar buta narciarskiego

Wybór butów narciarskich należy zacząć od określenia dokładnego rozmiaru stopy w milimetrach. Wiele osób często nosi większe buty codzienne, ale but narciarski powinien pasować jak łyżwy lub rolki — ciasno i bezpiecznie, a dodatkowa długość jest tylko szkodliwa.

Istnieje błędne przekonanie, że w butach o rozmiarze większym niż to konieczne, nogi będą mniej zmęczone. I odwrotnie – będziesz musiał włożyć jeszcze więcej wysiłku, aby kontrolować narty w luźnych butach.