Blog

Białowieża - bastion ostatniej pierwotnej puszczyBiałowieża to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Polski, położone na Podlasiu, w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Dawniej znajdowały się tu niedostępne dla większości dwory myśliwskie władców, dziś każdy może się zachwycać ciszą, pięknem przyrody i bliskością jedynej pierwotnej puszczy w Europie!Białowieża - absolutnie wyjątkowe miejsce

Znajdująca się na terenie dwóch krajów - Polski i Białoruś, Puszcza Białowieska to ostatni pierwotny las nizinny na Starym Kontynencie. Nie została ona naznaczona, jak inne kompleksy leśne, działalnością człowieka. Centrum tego wyjątkowego miejsca jest Białowieża, która każdego roku gości wielu turystów. Popularne są szczególnie weekendy w Białowieży i cały okres wakacyjny. Baza noclegowa zachwyca dużą, urozmaiconą ofertą i komfortowymi warunkami, czego przykładem https://apartamentywpuszczy.pl/resort/o-nas


Jak zwiedzać Białowieżę?

Białowieża powstała z połączenia osady Białowieża i okolicznych wsi. Zachwyca tu zachowana do dziś tradycyjna drewniana zabudowa. Łatwo miejscowość zwiedzić pieszo, bo nie jest dużych rozmiarów. Na nogach dotrzemy do dawnego Rezerwatu Ścisłego, Rezerwatu Pokazowego Żubra i do ścieżki przyrodniczej Żebra Żubra. Świetnym sposobem na zwiedzanie Białowieży jest skorzystanie z roweru, dzięki czemu można poznać nie tylko wyżej wymienione miejsca, ale też dalsze rejony Puszczy i historyczny dworzec Białowieża Towarowa. Na zwiedzenie Białowieży wystarczy praktycznie weekend, choć warto przedłużyć pobyt do kilku dni i ruszyć dalej. 


Dawny Rezerwat Ścisły - serce Białowieży

Białowieża ma wiele atrakcji, ale jeśli byśmy mieli wskazać najważniejszą z nich, byłby to Dawny Rezerwat Ścisły. To najcenniejsza części Białowieskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie w nim możemy podziwiać prastary las pierwotny, który jest taki jak dawniej, wolny od ingerencji człowieka. Wszystko odbywa się tu samoistnie i naturalne, przez co prawie 30% całej masy drzewnej stanowi drewno martwe. 


Białowieża - gdzie wykupić nocleg?

Białowieża to zdecydowanie miasto turystyczne, więc praktycznie na każdym kroku natrafimy na ogłoszenia o wolnych pokojach w hotelach i pensjonatach. Popularne w Białowieży są również domki, które szczególnie w okresie wiosenno-letnim cieszą się dużym zainteresowaniem. Będą w Białowieży i mając więcej czasu na zwiedzanie, warto też lepiej poznać cały region podlaski.

Planując następny - dłuższy lub krótszy - wypad, warto pomyśleć o odwiedzeniu Białowieży. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce!