Popularne zapytania: lombard Warszawa lombard Kraków komis samochodowy paczkomat Wrocław kościół Wrocław


Porada

Antyki. Jak o nie dbać? Jakie środki wybrać?

CityOn.pl

Bardzo często elementem wystroju wnętrz są antyki stanowiące silny akcent i będące symbolem szyku, a zarazem tradycji. Wielu uważa, że bardzo trudno jest je pielęgnować. Nie jest to jednak do końca prawdą, tym bardziej, jeśli posiada się wiedzę na temat preparatów pielęgnujących drewno oraz na temat usuwania zbędnych ubytków. Wśród preparatów pielęgnujących drewno znajdują się droższe i lepszej jakości środki chemicznej, jak również tańsze, ale niestety gorsze ich odpowiedniki. Znacznie bardziej opłacalne jest stosowanie droższych preparatów do pielęgnacji antyków, ponieważ lepiej spełniają swoją funkcję, przez co nie jest konieczne częste wykonywanie renowacji. Dobrej jakości preparaty do pielęgnacji drewna chronią je przed promieniowaniem UV i zapobiegają powstawaniu odbarwień. Poza tym preparaty pielęgnacyjne powinny chronić drewno przed wilgocią. Przyczyną niszczenia drewna są także szkodniki, pleśnie i grzyby, zatem należy zaopatrzyć się w taki preparat, który zapobiegnie pojawieniu się wymienionych wyżej mikroorganizmów. Do wyboru są preparaty w postaci farb. lakierów i bejc.

Preparaty pielęgnujące drewno mogą być przeznaczone albo do oczyszczania powierzchni drewna, albo do jego konserwacji i impregnacji, jak również do koloryzacji. Farbę stosuje się wówczas, gdy powierzchnia drewnianych mebli nie jest całkowicie gładka, pomimo stosowania różnych zabiegów. Lakiery są stosowane do koloryzacji, a także do konserwacji antyków. Charakteryzuje się znacznie mniejszą trwałością niż farba. Powłoka tworzona przez lakier jest bowiem zmywalna. Bejce to produkty uwydatniające piękno drewna. Należy je stosować na starannie wygładzonych powierzchniach.

Ubytki w antykach można samodzielnie usunąć za pomocą preparatów, jakimi są masy szpachlowe, kit woskowy oraz pióra retuszerskie. Przy zakupie masy szpachlowej należy pamiętać o tym, że powinna ona być barwą jak najbardziej zbliżona do barwy drewna. Masa szpachlowa jest nakładana warstwami tylko w miejscu ubytku. Po wyschnięciu należy je wygładzić za pomocą papieru ściernego. Rysy i pęknięcia można usuwać poprzez zastosowanie kitu woskowego. To produkt pochodzenia naturalnego, który można dodatkowo zabezpieczyć warstwą lakieru, bejcy i wosku. Do usunięcia drobnych niedoskonałości można użyć pióra retuszerskiego. Dbanie o antyki nie jest zatem aż tak skomplikowane.